Jak jsme navštívili Gaudeamus a Knihovnu Václava Havla

Po, 20/02/2017

Jak jsme navštívili Gaudeamus a Knihovnu Václava Havla

 

Asi týden před vysvědčením 1. pololetí se pracovníci z IQ Roma servis vydalo do města Prahy spolu s účastníky, kteří měli také o danou akci zájem. V plánu bylo navštívit Gaudeamus, což je veletrh vysokých škol z celé České republiky, jen těch základních a významnějších. Dále jsme měli blíže poznat Knihovnu Václava Havla.

Samozřejmě, že jsem jela také. Nemusela jsem být ten den ve škole, a lákaly mě hlavně informace o VŠ. Na obrovském veletrhu jsem si jako prvně šla otestovat na jakou školu, se nejvíce hodím. Podle výsledků jsem prý na 78% humanitní typ, to mě mile překvapilo, protože mám radši teorii než matiku a věci kolem ni. Prý bych se měla zaměřit na film, a to buď na teoretickou, nebo praktickou část. Následně jsem se šla posadit na menší přednášku o Masarykově univerzitě, která sídlí v Brně. Protože se hlásím na obor sociální pedagogiku a volný čas, který je právě na MU v Brně, tak mě přednáška moc zaujala. Následně jsem šla ke stánku, ve kterém reprezentovali obor sociální pedagogiku. Veškeré údaje o chtěném oboru jsem se tam díky Gaudeamu dozvěděla a za to jsem moc ráda.

Zhruba po 2,5 hodinách jsme se vydali do knihovny Václava Havla. O bývalém prezidentovi jsem toho moc nevěděla, a už vůbec ne o jeho knihovně. Pod tím pojmem jsem si představovala normální běžnou knihovnu, tak jako ty ostatní. No, ale zmýlila jsem se. O to víc jsem byla překvapená. Provázela nás tam jedna paní, která tam pracovala. Vykládala nám, že prezident Václav Havel se inspiroval podle amerických a významných lidí, kteří žijí v Americe. A proto založil i on dokumentaci o svém životě, která se jmenuje Knihovna Václava Havla.  Vcelku tam byl podrobně vysvětlen jeho život, a to už od útlého dětství až po jeho smrt. Hodně jsem se o něm dozvěděla, ale asi nejvíc jsem byla rozhořčená, že byl hezkých pár let ve vězení, za něco, co nespáchal. Seděl tam jen za to, že měl v té době jiné názory a držel se jich. V současnosti by byl za to určitě svobodný a volný. Dokonce se mu přitížilo i zdravotně. Nemám ráda, když někdo je odsouzen neprávem. Byla jsem z toho dost smutná.

Náš výlet se chýlil ke konci, a my už konečně nastupovali do autobusu směr Brno. Byla jsem hodně unavená, a z Prahy jsem si odnesla mnoho zajímavých a nových zpráv, které jsem za ten den vstřebala.

 

Autorka článku: Kristína Biháriová, studentka vzdělávacího programu Gendalos

 

Podporu orientace romských studentů středních škol směrem k dalšímu vzdělávání realizujeme díky laskavé podpoře Nadace Albatros. Více informací o programu Gendalos můžete najít na jeho webových stránkách (http://gendalos.cz/) a na oficiální FB skupině (https://www.facebook.com/program.gendalos).

Lokalita: 
Facebook Twitter Youtube More...