Příběhy z tábora

Út, 03/11/2020

Jsou to dva bratři, jak se říká, jak se patří. David a Petr jsou šikovní kluci, které od sebe dělí jen dva roky věku a pár centimetrů do výšky. Kluci vyrůstají v prostředí města a jen zřídka se dostanou do přírody.  Tábor pro ně proto znamenal velké dobrodružství a mnoho poznání. Starší z bratrů, David, díky pobytu na táboře získal nové kamarády, seznámil se s vrstevníky a na konci týdne už předával své vědomosti a zkušenosti mladším kamarádům. Učil je hlášky z filmů a seriálů, dokonce se odhodlal vyrazit jako vedoucí a nejstarší člen skupiny na stezku odvahy. Překonal tak svůj strach a zachoval se jako statečný hrdina. Ještě větší dávku statečnosti ukázal mladší z bratrů, Petr. Ten se sám a dobrovolně přihlásil ke skupince vytrvalců. Po osmikilometrovém výletu do jeskyně Balcarka se čtyři neohrožení (mezi nimi i Petr) se rozhodli, že dlouhou cestu lesem urazí pěšky i zpět. Vzdali se tak pohod autobusu a vyrazili kopcovitým terénem zpět do Sloupu u Macochy. Zejména Petr, který nemá zkušenosti s dlouhými pěšími túrami, ušel celou cestu zpět. Překonal jsem sám sebe, jsem překvapený,” zhodnotil na závěr svůj výkon s unaveným úsměvem.  

 

Gábině je třináct let. Přestože je již samostatná a šikovná slečna, nemá mnoho příležitostí k tomu, aby svou samostatnou povahu ukázala světu. Bydlí ve vyloučené lokalitě a rodina se o ni velmi bojí, samotnou ji raději nepouštějíGabča proto většinu svého času tráví v nevelkém bytě s příbuznými a mladšími sourozenci, o které se staráKromě školy má jen málo příležitostí k tomu, aby se potkala s vrstevníky, má sice několik přátel, ale ve spojení jsou jen díky displeji mobilního telefonu a internetu. Každý okamžik a příležitost pro získání nových kamarádů jsou pro ni velmi vzácné. Na táboře měla Gabča možnost navázat nové kamarádské vztahy. Mohla je posílit při hraní her, řešení hádanek, sportování, na výletech, ale především při sdílení jednoho pokoje s dívkami podobného věku. Bylo znát, že si všechny tři spolubydlící hned našly téma k hovoru. Gábina se však během týdne postupně zbavila ostychu a seznámila se se všemi účastníky pobytu. Z tábora si odvezla domů zážitky i kontakty, které jí umožní kamarádské vztahy dál udržovat. (A kdo ví? Možná i nějakou vzpomínku na platonickou táborovou lásku...) 

 

Martin je desetiletý kluk z ubytovny, který je velmi sportovně nadaný. Pravidelně navštěvuje fotbalový klub v Brně, kde se mu podařilo po delší době zapadnout do party mezi kluky a trenéři ho velmi chválí. Martin nemá moc možností, jak a kde trávit svůj volný čas. Maminka pečuje ještě o mladšího syna, a otec má novou rodinu, kde se mu také narodilo malé dítě, proto si Martin hledá aktivity sám. Často tráví čas s dětmi z ubytovny, musí umět vyjít s dětmi „z ulice“, což je pro Martina náročné, nechce být sám, ale uvědomuje si, že v partě to taky není vždy dobré. Klíčová pracovnice nabídla Martinovi, že může jet na tábor. Martin ihned souhlasil a rodiče vše zařídili tak, aby Martin mohl odjet. Na táboře měl možnost navázat nová přátelství, zažít nové zážitky, které mu pomohly zvládnout velkou změnu – stěhování do nového města. Martin se na táboře naučil samostatnost, učil se zodpovědnosti. Řekl, že by chtěl jet znovu a na delší dobu. Byl z tábora velmi nadšený, našel tam nové kamarády a poznal, jak se dá trávit různými způsoby volný čas.

 

Lokalita: 
Facebook Twitter Youtube More...