Rozhovor: Dát nám šanci a otevřít dveře

Rozhovor s paní Anastázií Bikárovou

O Romech se hodně často tvrdí, že jim nezáleží na vzdělání jejich dětí, že je neposílají do škol a do školek. Je to podle Vás pravda?

No, pravda … zrovna já se snažím, aby moje děti chodily do školy. Teď zrovna sháním klukovi doučovatelku, aby mu to ve škole šlo. Když uvidím, že to klukovi jde, tak ho budu podporovat. Romové jsou spíš takoví, že když to nejde, tak to nejde. Třeba já jsem vyrostla tak, že jsem byla nejpomalejší z rodiny. Máma to se mnou zkoušela rok dva, a když viděla, že to nejde, tak už mě dál nenutila. Pak byla druhá sestra a té to šlo, tak skončila až s vysokou školou. A třetí sestra má střední školu.

Já to s klukem zkouším, zatím mu to jde, učí se. Je trochu pomalejší, ale jde mu to a učí se. U Romů je to různý, někdo chce, aby děti chodily do školy, někomu je to jedno.

Syn je ve škole jediný Rom, moc se mu tam líbí. Nemám žádné negativní zkušenosti, s diskriminací nebo jinak. V první třídě tam byl sice nějaký problém, kdy mu spolužák roztrhl aktovku, ale maminka toho spolužáka to dobře vyřešila, že z toho nebylo nic vážnějšího.

Co říkáte na romské školy? (segregované školy, kde jsou převážně romské děti)

Nesouhlasím s tím, svoje dítě bych tam nikdy nedala. Vím, že moje dítě je šikovný a v takové škole se prostě naučí jen základ, nic víc. A vím, že když by tam chodil, tak prostě skončí jen s tou školou, nepůjde nikam dál, na střední. Prostě mu to nic nedá.

Co si myslíte, že můžeme udělat my, jako bílí, proto, aby vaše děti měly větší šanci v životě?

Dát nám prostor. Třeba jak se říká, otevřít dveře a uvidíme, co bude dál. Dát nám šanci a otevřít dveře a uvidíme. Když to půjde, když budeme mít tu šanci, tak se budeme snažit. Třeba můj příbuzný na Slovensku chodil do běžné školy, on bydlel v osadě, ale ve škole mu to šlo. Nemusel se ani učit, měl samé jedničky. Pak tam otevřeli romskou školu a všechna romská děcka poslali tam. Řešilo se to i v Bratislavě, někde na ministerstvu, že to takhle není dobrý.

A proč je to podle vás špatné, děti takhle rozdělovat?

Tak třeba můj kluk se dobře učí, všechno chápe. Občas mi i něco vysvětlí, co třeba nechápu já. Tak proč by on měl jít do takové školy? To už je takové, že nás vyhánějí – vy pryč a my bílí si zůstaneme. Já bych to tak nechtěla, kdybych neměla možnost dát syna na dobrou školu, tak bych ho snad nechala doma. Vím prostě, že můj kluk na to má. Mě se to prostě nelíbí. 

Lokalita: 
Facebook Twitter Youtube More...