Rozhovor s doučovatelkou češtiny

St, 08/02/2017

Kateřina Szczepaniková: „Překvapilo mne, jak jsou mladí lidé v Gendalosu vstřícní a otevření“
Od začátku školního roku se romští studenti programu Gendalos mohou potkávat na doučování češtiny a lekcích čtenářské gramotnosti s věčně usměvavou Kateřinou Szczepanikovou. Kateřina má k literatuře a českému jazyku opravdu vřelý vztah. Vystudovala scenáristiku a dramaturgii na Janáčkově akademii múzických umění v Brně a pracovala jako knižní a rozhlasová redaktorka. Nějaký čas také pobývala s rodinou v cizině, kde její děti chodily do školy, a tak zažila i jiné modely vzdělávání, než jsou ty české.
Přečtěte si, jak se Kateřině líbí práce s romskými studenty.

Kateřino, proč ses rozhodla doučovat středoškoláky v programu Gendalos?
Hledala jsem práci a tahle nabídka mne oslovila, protože, jak už jsem uvedla, s doučováním mám určité zkušenosti. Hlavně mne ale lákalo být v kontaktu s mladými lidmi, kteří mají svůj způsob vidění světa, odlišný od toho, se kterým se dospělí běžně mohou setkávat.

Je něco co Tě na práci s našimi dětmi překvapilo?
Překvapilo mne, jak jsou mladí lidé v Gendalosu vstřícní a otevření, jaký opravdový zájem o vzdělávání a rozšiřování obzorů – nejen těch vymezených školou – mají. Také si užívám velmi přátelské atmosféry v IQ Roma servisu.

Co je na Tvé práci nejtěžšího?
Důkladně se připravit a umět odpovědět na všechny otázky v didaktických testech z češtiny, těch maturitních. Někdy mám dojem, že jsou tam věci, které nikdo nemůže vědět.

Je nějaká situace nebo vzpomínka z doučování, která pro Tebe je obzvlášť silná?
Sdílení v naší skupině čtenářské gramotnosti – otevřenost, která mezi námi panuje. A pak píle a pracovní verva jedné mé studentky. Obdivuji ji.

Co Tě na Tvé práci nejvíc baví/těší?
Těšívám se na usměvavé tváře mých studentů i kolegyň, i na vlídné přivítání na recepci. Baví mne atmosféra lekcí čtenářské gramotnosti – společné nadšení. Těší mne skvělý výběr knih v knihovničce Gendalosu – některé si taky půjčuji domů, nebo je doporučuji svým synům. Mám radost pokaždé, když se studenty vyhodnotíme počet bodů v didaktickém testu a výsledný počet bodů ukazuje „prošel“.

Doučování českého jazyka ve vzdělávacím programu Gendalos bylo realizováno za podpory projektu MŠMT. Lekce čtenářské gramotnosti můžeme organizovat díky laskavé podpoře Nadace Albatros. Více informací o programu Gendalos můžete najít na jeho webových stránkách (http://gendalos.cz/) a na oficiální FB skupině (https://www.facebook.com/program.gendalos).

Lokalita: 
Facebook Twitter Youtube More...