Výlet rodičů z obcí JMK do Brna za poznáním

St, 22/02/2017

Výlet rodičů z obcí JMK do Brna za poznáním

 

Pololetní prázdniny vyšly tento rok na pátek 3. 2., a tak jsme toho využili a vydali se společně s třiceti dětmi a deseti rodiči na výlet do Brna.

 

S rodiči a jejich dětmi, kteří do Brna přijeli z Vyškova, Bučovic a Zastávky u Brna, jsme se sešli v Brně na hlavním nádraží a společně jsme se přemístili do Muzea romské kultury, kde na nás už čekala průvodkyně oblečená do tradičního romského oděvu. Dozvěděli jsme se od ní spoustu zajímavostí o historii romského národa, popsala nám tradiční způsob života a obživy, představila některé významné romské osobnosti a provedla nás celým muzeem, které je plné nejen zajímavých informací, ale také krásných expozicí – mj. tradičních oděvů, předmětů tradičního běžného života, hudebních nástrojů a umění.

 

 „Hlavně jsme se dozvěděli hodně informací o tom, jak dříve Romové žili, byli vyhlášenými kováři, řemeslníky, hudebníky a dokonce i bojovníky, které si vybírala převážně šlechta. Co jsem si z toho všeho odnesla já? Jsem hrdá, že jsem Romka a nemám se za co stydět. Jak v minulosti, tak i dnes Romové převážně pracují a žijí spořádaný život,“ shrnula maminka ze Zastávky u Brna svůj zážitek z muzea.

 

Plni dojmů a nových poznatků jsme se přemístili do budovy IQ Roma servis, kde jsme se občerstvili, děti si společně zahrály stolní fotbal a další hry, rodiče si spočinuly a měly možnost se seznámit.

 

O chvíli později jsme už přivítali Markétu Nešporovu a její kolegyně z organizace In Iustitia, které si s námi přišly popovídat o tom, co je to diskriminace a předsudky, jak s nimi pracovat a hlavně jak se bránit, pokud jsme obětí my nebo někdo z našich blízkých. Pozorně poslouchali nejen rodiče, ale i všechny děti. „Často ve škole dětem nadávají kvůli jejich původu, nikdy jsem to ale moc neřešila. Díky té přednášce jsem si uvědomila, že to není správné a nechci to tak už nechat být. Ty paní nám daly i dobré rady, na koho se obrátit a jak to řešit,“ svěřila se o pár dnů později maminka z Vyškova.

 

Jedna z účastnic celou akci shrnula slovy: „Je to super, co děláte pro děti i rodiče. Jak maminky, tak i tatínkové se zapojili a doufám, že nabrali zkušenosti.“

 

Akce byla finančně podpořena nadačním fondem J&T  a Radou vlády pro záležitosti romské menšiny. 

Lokalita: 
Facebook Twitter Youtube More...