Obří příběh

Na černo se jezdit nemá. To ví už i paní Anna, kterou v minulosti několikrát chytil v brněnských tramvajích revizor. Je to starobní důchodkyně a vdova, která žije s malým důchodem, ze kterého jí velkou část spolykají platby za léky a za nájemné. Všemožně se navíc snaží podporovat svoji rodinu, a tak prostě několikrát během let neměla na koupení šalinkarty nebo lístku.  Na zaplacení pokut také neměla peníze, a jak čas běžel, měla z 6 pokut OBŘÍ exekuce. Jedna pokuta ve výši 205Kč jí udělala exekuci ve výši 10.000Kč, jiná pokuta, okolo 1000Kč, jí udělala exekuci na 26.000Kč, celkem za těchto 6 pokut dlužila přibližně 65.000Kč. Proč? Advokát si vzal u každé pokuty odměnu i  8000Kč a exekutor nejméně dalších 7000Kč... Opravdu OBŘÍ potrestání. O neadekvátnosti tohoto druhu potrestání již bylo napsáno hodně a jisté bylo, že klientka tyto dluhy bude splácet velmi dlouho, přestože je každý měsíc poctivě platila.

Navštívila poradnu IQ Roma servisu a chtěla se poradit, zda má šanci tyto exekuce někdy vyplatit. Měsíčně na ně posílala asi 1650Kč. Pracovnice jí navrhla, zda by nechtěla s naší pomocí exekutorský úřad požádat, aby jí všechny exekuce spojil v jedno řízení, jelikož zde byly splněny Ústavním soudem podpořené okolnosti – stejný věřitel a stejný povinný, stejný druh pohledávky, stejné období vydání exekucí a nepřiměřeně vysoká částka exekuce v poměru k dlužné částce.

Klientka s tímto návrhem souhlasila, sehnala všechny podklady k sepsání návrhu a čekala, jak exekutorský úřad zareaguje. Ten poslal vyhýbavou odpověď, exekuce jí spojí pod podmínkou, že naráz vyplatí celý zbytek dluhu a to do 30 dnů. To nebylo v klientčiných silách, proto společně s pracovnicí IQ Roma servisu odpověděly, že toto je požadavek odporující zákonu.

Exekutor tedy klientce nakonec díky našemu poradenství všechny exekuce sloučil do jedné a ušetřila asi 35.000Kč. Na závěr nutno dodat, že celkově však vyplatila na těchto exekucích dalších přibližně 30.000Kč, exekutor ani jiní v tomto řízení tedy o svůj OBŘÍ výdělek nepřišli.

 

Autor: IQ Roma servis, Mgr. Adéla Vaňková

 

Oblast programů: 
Facebook Twitter Youtube More...