Pokojné svátky

Paní Monika, matka 3 dospělých dcer, žije v Brně a má velké problémy, které většinou způsobují její chyby z minulosti. Má v péči malého kluka, dítě své dcery. Z toho důvodu si nemůže dovolit najít si práci na plný úvazek. Navíc má další, největší problém, každou chvíli ji zvoní telefon. Paní Monika si totiž v minulosti z různých důvodů musela půjčovat peníze od různých společností, které pak kvůli různým problémům s prací a s bývalým druhem nebyla schopna splácet. Dluhy se tak kopily a rostly, až si musela brát další půjčky, aby byla schopna splácet alespoň část těch předchozích. Nakonec ale pochopila, že tudy cesta nevede, a půjčky postupně platila jenom sporadicky. Dluhy se tak postupně dostaly na soudy a od soudů až k exekutorům. 
 
Paní Monika se pak jednoho dne dozvěděla o poradně IQ Roma servisu, kde jí může být poskytnuto poradenství ohledně dluhů. Na první schůzce se setkala s pracovníkem poradny.  Pracovníkovi poradny vylíčila všechny své problémy, popsala svůj neustálý strach z toho, že přijdou exekutoři a odvezou její majetek. Také, že ji kvůli problémům neustále někdo volá a že opravdu potřebuje pomoct. Pracovník poradny klientku vyslechl, pochopil, že klientka padla do dluhové pasti a začas se doptávat na další související informace a zda někdy slyšela o oddlužení. Klientka přiznala, že o oddlužení slyšela, ale nevěděla, jak přesně to funguje. Pracovník poradny ji tedy seznámil se základními mechanismy tohoto řešení. Domluvili se na další schůzce a podkladech k dluhům, které musí na schůzku přinést. 
 
Na další schůzce se s paní Monikou udělal pracovník hrubý přehled jejich dluhů, přičemž zjistil, že přibližná částka i s úroky a poplatky je opravdu vysoká, avšak ne nepřekonatelná. Pracovník poradny následně zjišťoval, jaké jsou příjmy klientčiny domácnosti, a vyšlo najevo, že paní Monice by mohl pomoci její současný přítel, se kterým žije. 
 
Přítel nakonec po obeznámení s podmínkami souhlasil, a tak pracovník začal připravovat návrh na oddlužení. Paní Monika byla velmi motivovaná, sama si doma dokumenty seřadila, aby urychlila celý proces. Rovněž si vyhledala všechny složenky, které za ty roky exekutorům už zaplatila a vše si sečetla. Když byl udělán přehled dluhů, pracovník ji vysvětlil, jaké další dokumenty potřebuje a musí je na úřadech vyřídit. Paní Monika si úřady obešla, dokumenty si vyžádala a přinesla do poradny.  Postupně tak společně udělali podrobný přehled dluhů.
 
Následně si paní Monika z vlastní iniciativy a s pomocí dcery obeslala exekutory s dotazem na aktuální výši dlužné částky. Exekutoři jí telefonovali o to víc a vyvíjeli na ní o to větší tlak. Tušili, že se něco děje. Paní Monice z toho nebylo dobře, byla v ještě větším stresu než předtím a bála se, že než návrh podáme, exekutoři přijdou k ní do domu a seberou jí věci. Pracovník poradny ji sice uklidňoval a pracoval tak, aby byl návrh podán co nejdřív.  Zvonění telefonu však zastavit zatím nedokázal.
Nakonec byl návrh na oddlužení dokončen, přílohy byly vyplněny a paní Monice vytisknuty. Ta návrh i s přílohami podala na soud.  Hned na druhý den ji přišlo vyrozumění, že je uvedena v insolvenčním rejstříku a že už nemá nikomu nic platit ani s exekutory nemusí komunikovat. 
 
Telefon zvonit přestal a paní Monika tak může klidně spát. Soud nakonec oddlužení schválil a přidělil jí insolvenčního správce. Dnes paní Monika platí každý měsíc svému insolvenčnímu správci jednu splátku a nic dalšího řešit nemusí, nikdo jí neotravuje. Paní Monika je už víc jak rok v oddlužení, spí se jí lépe a rovněž její život je jednodušší. Zároveň věřitelé můžou být spokojeni, protože dostanou zaplacených alespoň 30 % jejích dluhů. Teď už jen zůstává věřit, že se nic neočekávaného nestane, paní vydrží splácet ještě 4 roky, a zbytek dluhů jí bude odpuštěn. 
 
To, že se dluhy vyplatí řešit, potvrzuje i paní Monika: "Velmi mi insolvence pomohla! Množství času a energie, které jsem ušetřila je obrovské, protože vůbec nemusím na dluhy myslet. Pouze jsem v kontaktu s asistentkou insolvenčního správce, jednou za půl roku jim odnesu dokumenty a měsíčně zaplatím jednu splátku. Nemusím nic řešit, nemusím na to myslet a můžu se soustředit na své další problémy.  Jsem vděčná, že jste mi velmi pomohli. 
 
Autor: Mgr. Marcel Glasa, právník
 
Oblast programů: 
Facebook Twitter Youtube More...