Staňme se články společnosti a pomáhejme jí růst.

Chtěla-li tomu náhoda, nebo to bylo něco jiného, stala jsem se členkou Gendalosu. Programu, který podporuje mladé Romy a pomáhá jim získat vzdělání, i přes jejich sociálně-ekonomické znevýhodnění.

Díky Gendalosu jsem měla možnost seznámit se s mnoha zajímavými a především velmi příjemnými lidmi – ať už z řad pracovníků, kteří se o nás starali, tak dalších členů Gendalosu, stejně jako jsem byla já. Celý Gendalos funguje jako team a všichni, tedy i klienti,  mohou přicházet s novými návrhy a realizovat se také v tvůrčí činnosti jako je například tanec, zpěv a hudba. Také mohou jezdit na výlety a zapojovat se do všeho možného i nemožného.

Vděčná jsem jim nejen za finanční podporu, která mi pomohla udržet se na dvou školách zároveň, ale především za povzbuzení a pomoc při studiu. Díky kurzu v Íkvéčku jsem se výrazně zlepšila v práci s počítačem a zdokonalila se v anglickém jazyce. V době, kdy jsem měla na univerzitě absolvovat těžkou zkoušku z angličtiny, která přesahovala mé stávající jazykové znalosti, mi gendalosáci zařídili pravidelné doučování s dobrovolnicí. Takových úskalí se zkouškami bylo ale více a vždy mi byla nabídnuta přátelská pomoc. Děkuji této organizaci za její existenci a za to, že se nemalou částí podílela na mém vzdělání a motivaci úspěšně absolvovat státní bakalářskou zkoušku.

Vzdělání, a zejména to univerzitní, je pastva, na které lze krmit mentální potenciál člověka. Na výšce se seznámíte s mnoha novými kamarády, kteří se společně s vámi budou učit, a budete si vzájemně pomáhat. Získáte společníky, kteří se zajímají o ten samý obor, jako jste si vybrali i vy. Zdaleka nejde o nudnou práci, ale o krásný studentský život a dobrodružství, kde s každou vykonanou zkouškou můžete vyrůst až o dva metry a několik centimetrů navíc.

Chtěla bych apelovat na ty, kteří se domnívají, že je na světě něco zadarmo – bohužel nebo bohudík – není tomu tak. Úspěch si člověk musí zasloužit. Jednou z cest, jak se němu přiblížit, je dobré vzdělání. Nalézáme se v 21. století ve střední Evropě a dochází nám, že mít dobré vzdělání je základní krok, který nelze na cestě za úspěchem  obejít. Vzdělání je prvním předpokladem k otevření dalších možností. A já pouze něco nevyslovuji, nýbrž tvrdím:  „Není moudré ani poctivé, snažit se jej vynechat.“ Přestaňme laskavě líně křížit ruce a distancovat se od těch druhých. Není na světě člověka, který by byl stejný či jiný, a proto ani žádný národ není stejný či jiný od těch ostatních.

Kdo má problém s čísly či písmeny – nechť se stane členem Gendalosu či podobného programu a nechá si pomoci. Budu velice hrdá na každého z vás, který odmaturuje a nesmírně hrdá na toho, kdo vystuduje vysokou školu. Staňme se články společnosti a pomáhejme jí růst. Neparazitujme, chovejme se mravně a bojujme proti nespravedlnostem.

Toňa

 

Oblast programů: 
Facebook Twitter Youtube More...