Tak trochu jiná kavárna

S Dianou jsem se seznámila v roce 2013. Znala jsem ji od vidění, byla mi sympatická.  Drobná skromná dívčina od pohledu.

V té době docházela do organizace jakožto školačka a připravovala se na závěrečné zkoušky. Přišla mi „výjimečná“ a tak trochu jiná od svých vrstevníků. Snažila se ukončit školu a najít si zaměstnání, při škole si brigádně přivydělávala. Později mi z rozhovoru sdělila, že nechce zatěžovat své rodiče a chce mít vlastní prostředky.

Diana navštěvovala střední školu obor cukrářka, úspěšně zvládla zkoušky a ještě o prázdninách hledala nějaké to zaměstnání.  Upřednostňovala práci ve svém oboru. Do poradny Centra poradenství a zaměstnanosti přicházela na klientské počítače a samostatně se koukala na nabídky práce, reagovala na různé inzeráty prostřednictvím e-mailů. Nabídla jsem pomoc při hledání zaměstnání, Diana přijala moji nabídku a zaměřili jsme se intenzivně na hledání zaměstnání, dali formu životopisu a pustili se „do práce“.

Bohužel se nám nedařilo najít volné místo v cukrářské výrobě, tak jsme se pokoušeli hledat i v jiných oborech. Diana byla nervózní, nechtěla zmeškat nějakou příležitost a přijala nabídku práce operátora výroby. Po pohovoru a úspěšném absolvování testu manuálních zručností byla přijata na DPP, po měsíci práce se dostavila do poradny Centra poradenství a zaměstnanosti a svěřila se mi, že práce není to, co očekávala. Spočívala pouze ve vyplněné některých směn výroby, tudíž tomu odpovídala i odměna. Diana si takto přivydělala za měsíc práce ve výrobě necelé 2.000,- Kč. Diana odevzdávala výdělek rodičům, přispívala tak na chod domácnosti. Diana chtěla pomoct víc, tak jsme v mezidobí hledali i jiné možnosti. Shodou okolností organizace IQ Roma servis realizovala projekt „Učíme se prací“, jehož cílem bylo najít zaměstnání klientům do 26let a zvýšit kvalifikaci uchazeče o zaměstnání. Díky dobré komunikace mezi kolegy v organizaci se nám podařilo zkontaktovat potencionálního zaměstnavatele, který by mohl Dianu zaměstnat. Zaměstnavatelem byli mladí majitelé kavárny Tři ocásci, kteří se zaměřují na přípravu pokrmů ze zdravých potravin a specifických desertů a zákusků. Kavárna se nachází v prostorách, které nejsou vybavené luxusními nábytky a vybavením, ale jsou zařízené vlastnoruční výrobou, nábytek z bazarů a tak různě. Prostředí kavárny je ale velice příjemné a má svoje kouzlo. Majitelé kavárny jsou lidé, kteří neřeší věk, závazky a další jinde běžně kladené nároky.

Diana byla pozvána na „zkoušku“, obstála na výbornou. Během zkušebního dne se zapojila do přípravy zákusků a desertů. Majitelům kavárny se Diana líbila, zaujala svými znalostmi, ale i svoji osobností. Byla podepsána pracovní smlouva a to bez zbytečného dotazování a vyzvídání. Nabídka byla jasná: Chceš pracovat? Tak ukaž, co umíš a pojď.   

Diana se nespokojila jen s výučním listem a chtěla nabídnout i něco víc. Díky projektu se mohla rekvalifikovat a zvýšit si své kompetence. Zaměřila na přípravu studených pokrmů, kterou také využije v kavárně Tři ocásci a zvýšení počítačové gramotnosti. Zaměstnavatel zájem Diany přivítal a souhlasil s uvolněním Diany na kurzy. Po velkých a dle mého názoru zbytečných obavách Diana úspěšně ukončila kurzy a získala osvědčení o rekvalifikaci. Během dvou měsíců Diana absolvovala dva kurzy a oba úspěšně ukončila.

Od dubna 2014 je Diana zaměstnána v kavárně Tři ocásci, připravuje každý den deserty a zákusky. Pracuje v kolektivu mladých lidí, kteří neřeší etnicitu, věk, pracovní zkušenosti, závazky a jiné záležitosti. Pracuje v kavárně, které je tak trochu jiná.  Je důležité, že spokojeni jsou všechny zúčastněné strany - majitelé kavárny, Diana a především zákazníci. Jen je škoda, že není více takových trochu jiných kaváren…

Autorka: Martina Horváthová

Oblast programů: 
Facebook Twitter Youtube More...