ROMACAST
Romacast - rozhovory na témata ze života Romů a naší organizace,
Poslechněte si rozhovory, na zajímavá témata.
JEDNOTLIVÉ DÍLY A SÉRIE
Série O vzdělavacím systému v ČR
Romacast o vzdělávacím systému – rozhovor s Tomášem Feřtkem o seriálu Ochránce a vývoji vzdělávacího systému
Jak se mění vzdělávací systém? Co se potřebují děti do života naučit? Na co upozorňuje seriál Ochránce? Proč tento seriál vznikl a jaké cíle měli jeho tvůrci? O tom a mnohém dalším jsme se bavili s Tomášem Feřtkem, tvůrcem námětu a scénáře seriálu Ochránce, v prvním díle nové série Romacastu O vzdělávacím systému v ČR.
Romacast o vzdělávacím systému – rozhovor se Zuzanou Sivákovou o pomoci studentům v sociálním vyloučení
Během distanční výuky se pro některé děti stala škola nedostupnou. Na rodiny, které neměly stabilní internet, klidné zázemí či schopnosti dětem učivo dovysvětlit, dopadla izolace obzvlášť těžce. S pomocí mnoha z vás jsme ale dokázali dopady pandemie snižovat. Nejen o tom si budeme povídat se Zuzkou Sivákovou v úvodním dílu série Romacast. Poslechněte si, jak můžeme romským dětem a mladým lidem darovat příležitost, která nastartuje velké změny!
Série Dítě v ohrožení
Věděli jste, že v současné době je v ústavní péči cca 8 000 dětí? Navzdory tomuto velkému číslu lidských životů je ale jen málo slyšet o celém systému péče o tzv. děti v ohrožení. Proto jsme se rozhodly natočit tyto rozhovory a přiblížit v nich srozumitelně a poutavě toto důležité téma, jak laikům, tak odborníkům.
V podcastové sérii „Dítě v ohrožení“ mapujeme systém péče o ohrožené děti v České republice a snažíme se posluchačům přiblížit jeho význam a činnost. Poslechněte si rozhovory s odborníky, kteří odhalují radosti a strasti péče s ohroženým dítětem.
Přejeme příjemný poslech.
Dítě v ohrožení – rozhovor s Patricií Hanzlovou o službě, která pomáhá rodinám s dětmi
Patricie Hanzlová je terénní pracovnicí sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi v organizaci Drom – romské středisko. V rozhovoru jsme mluvily o důležitosti a významu této služby, která podporuje rodiny s dětmi v náročných životních situacích. Jak vypadá taková práce v SAS a jak zapadá do systémů péče o ohrožené dítě? S jakými výzvami a obtížemi se služba v ČR potýká? To vše se dozvíte v posledním díle naši podcastové série Dítě v ohrožení.
Dítě v ohrožení – rozhovor s Pamelou Markovou o pěstounské péči
Dítě v ohrožení – rozhovor s Martinou Hojsákovou o vzdělávacím systému v ČR
Dítě v ohrožení – rozhovor s Pavlou Hudcovou o pomoci mladým lidem prostřednictvím NZDM
Dítě v ohrožení – rozhovor s Tatianou Gráfovou o ústavní péči v České republice a o výzvách, kterým čelí děti umístěné u ústavních zařízeních.
Další hostkou našeho podcastu „Dítě v ohrožení“ je Tatina Gráfová, která již 30 let pracuje jako sociální pracovnice v dětském domově. Jakým výzvám čelí děti při odchodu z ústavní péče? Jak probíhá spolupráce s rodiči umístěných dětí? Co je největší výzvou pro systém péče o ohrožené děti? To a mnohem více se dozvíte v dnešním rozhovoru.
Dítě v ohrožení – rozhovor s Gabrielou Pavlíkovou o navracení odpovědnosti rodinám pomocí rodinných konferencí
Jsou rodinná konference návratem ke kořenům? Jaký je princip rodinné konference a kdy jsou vhodné nástroje k řešení problémů v rodině? V rozhovoru s Gabrielou Pavlíkovou, vedoucí Centra pro realizaci a rozvoj rodinných konferencí, se dozvíte vše, co jste potřebovali o tomto skvělém nástroji vědět.
Dítě v ohrožení – rozhovor s Petrem Tůmou o práci s dětmi a mládeží páchající trestnou činnost
Hostem čtvrtého dílu našeho podcastu Dítě v ohrožení je Petr Tůma, který pracuje s dětmi a mládeží páchající trestnou činnost. V České republice není mnoho služeb, které by se specializovaly na práci s touto cílovou skupinou. V tomto ohledu jsou programy neziskové organizace Ratolest, ve kterých Petr působí, celorepublikovým unikátem. Jak s těmito mladými lidmi vhodně pracovat? Jak taková pomoc může vypadat? Kdo vše se do spolupráce zapojuje? Na tyto otázky a mnohé další odpoví dnešní rozhovor.
Dítě v ohrožení – rozhovor s Kateřinou Wimětalovou o ohrožených dětech a práci OSPOD
Dnes tu máme skvělý rozhovor s odbornicí na sociálně právní ochranu dětí Kateřinu Wimětalovou, která má dvacetiletou praxi jako sociální pracovnice OSPOD. Práci s ohroženými dětmi se zdravotně nevědí příliš velkou pozornost a OSPOD, lidově „sociálka“, je často zmiňován hlavně v souvislostech s pochybeními. Přitom práce „ospoďáka“ je velmi rozmanitá v rámci systému péče o ohrožené dítě nenahraditelná. Poslechněte si, jak to v praxi vypadá jako jakými dilematy a výzvami se musí sociální pracovníci OSPOD denně setkávat.
Dítě v ohrožení – rozhovor s Bárou Hruškovou o inovativních metodách řešení problémů v rodinách
Bára Hrušková je hostem dalšího dílu série Romacastu Dítě v ohrožení. Bára je expertkou na případové a interaktivní konference. V čem jsou tyto metody zajímavé? Především v tom, že dávám prostor dětem i rodině vyjádřit názor při řešení rodinných problémů. Věříme, že tento rozhor vám mění pohledy na řešení rodinných problémů.
Dítě v ohrožení – Úvod do systému péče o ohrožené dítě
Hostem prvního dílu je Klára Hamplová, která vás uvede do tématu celé podcastové série. Představí základní aktéry v systému péče o ohrožené děti, dotkne se tématu sociálně-právní ochrany dětí, ústavní péče a inovativních metod práce s dítětem.
Série Hate crime
Romacast – rozhovor s Gejzou Horváthem o životě a rodině
Gejza Horváth je romský hudebník autor knihy Trispras. S Gejzou jsme se v rozporu vrátili do jeho dětství v romské osadě na Slovensku, k jeho prvnímu velkému úspěchu v televizi až po nejtěžším období v jeho životě. Pokud jste někdy přemýšleli, co je v životě opravdu důležité, tak si poslechněte tento rozhovor, ve kterém ještě nějaké životní okamžiky dostanou převahu nad jinými. Rozhovor jsme zakončili autorským čtením z knih Trispras – povídek ze života Gejzy Horvátha.
Romacast Hate crime – rozhovor s Robinem Striou o tom, jak skrze film pomáhat a propojovat společnost
V dalším díle Romacastu promluvil režisér sitkomu Miri fajta a tvůrce Tuke TV Robin Stria, o tom, jak se od sociálního pracovníka dostal až k filmu. Sám se potýká s nenávistí a předsudky na sociálních sítích. V podcastu se s námi podělil o tom, co má člověk dělat, aby neztratil v záplavě informací i dezinformaci a udržel si nadhled a vlastní názor.
Romacast Hate crime – rozhovor s prezidentem Unie státních zástupců Janem Latou o trestných činech z nenávisti
V rozhovoru s prezidentem Unie státních zástupců, panem Janou Latou se zaměříme na právní stránku trestných činů z nenávisti a jaká se zákon vypořádává s projevy nenávisti na sociálních sítích.
Romacast Hate crime – rozhovor s Janou Leitnerovou o nenávisti na sociálních sítích
V rozhovoru s Janou jsme řešily téma sociálních sítích. Kde se na nich vzalo v poslední době tolik nenávisti? Co o nás sociální sítě vědí? Jak si poradit s hejtry a trolly? O tom všem je náš třetí díl Romacastu s odbornicí na sociální sítě a bývalou pracovnicí HateFree Culture Janou Leitnerovou.
Romacast Hate crime – rozhovor s Ivanou Svobodovou z Respeku o hoaxech v politice a mediích
Hostem druhého dílu je redaktorka z Respektu Ivana Svobodová. V našem rozhovoru se zabýváme nenávistí v českém prostředí, šířením dezinformací, strachu a také nelehkým postavením neziskových organizací v současné době.
Romacast Hate crime – rozhovor se Sašou Uhlovou o nenávisti na sociálních sítích a v mediích
„Většina lidí, kteří na sociálních sítích říkají nebo píšou nenávistné příspěvky, často vědí, že ještě nemáte úplně pravdu, ale je to, když se hádáte s partnerem a jste v brutálních emocích. Začněte říkat něco, jen proto musíte mu ublížit… “popisuje svou vlastní zkušenost s hejtry na sociálních sítích Saša Uhlová, která je hostem prvního dílu.