HLAVU VZHŮRU!
Projekt přináší kapacity, jež podpoří zájem cílové skupiny Romů podílet se aktivně na rozvoji a řešení jimi formulovaných potřeb a oživí spolupráci mezi aktéry v komunitě, která povede k realizaci několika občanských iniciativ a otevření a svépomocnému provozu komunitního centra na ulici Cejl (či v blízkém okolí) v Brně.
Cílem projektu je v průběhu 3 let v Brně:
– Aktivizovat občanskou společnost mezi Romy
– Posílit občanské a sociální dovednosti, aktivní začleňování a uplatnitelnost CS ve společnosti
– Vytvořit prostor pro setkávání, sebevzdělávání a realizaci skupinových aktivit dle vlastních pravidel
– Zvýšit účast Romů ve veřejném životě a jejich provázanost s činností žadatele
– Odborně zmapovat a popsat metody komunitní práce a organizování mezi Romy jako etnické a národnostní menšiny s vyšším rizikem SV a přispět k odbornému zpestření a zlepšení nástrojů práce vedoucích k zmocňování CS prostřednictvím vydaného sborníku a metodiky.
Aktivity:
a) Rozvoj a podpora komunitních lídrů – výcvik 6 vybraných komunitních lídrů (vzdělávání, konzultace s komunitními pracovníky).
b) Facilitace aktivit komunitních skupin a podpora jejich síťování – síťování, etablování skupinek, definování společných potřeb a cílů, vyjasnění komunikace, rolí, hodnot, strategické plánování, realizace plánu, sběr připomínek. Celkem proběhne 30 proaktivních občanských aktivit, setkání se zástupci MČ Brno-střed a sever; vytvoření platformy čestných členů IQRS z aktivních členů komunity. Na realizaci aktivity se podílí komunitní pracovníci a sociální pracovník.
c) Vznik a rozvoj komunitního centra
1. rok přípravy a otevření komunitního centra, výběr prostor v lokalitě společně s komunitou. V komunitním centru působí koordinátor aktivit komunitního centra
Od 2. roku fungování – min. 4 programy týdně ((encounter groups) v tématech řešení školy, výchovy, vztahů, zaměstnávání; programy zdravého stravování; zvýšení sebeprezentace a schopnosti asertivního jednání s institucemi; programy zahradničení, odpadů a samozásobitelství ve městě; diskuse k orientaci ve volbách, volební účasti, dopadům voleb; programy k rozvoji IT, mediální gramotnosti a kritického myšlení; komun. internetové rádio; cvičební a herní programy; hudeb. a kultur. programy, hudební zkušebnu; kurzy první pomoci; sdílení receptů, tradiční romská jídla; rozvíjení tradic, výroba šperků, věštění; sousedskou výpomoc – hlídání dětí, doučování. Programy budou primárně vedené komunitními lídry (spolupráce s realizačním týmem i externími lektory).
d) Evaluace metody a odborný rozvoj v metodách komunitní práce – využití participativní evaluace + tvorba sborníku příběhů z praxe při realizacích komunitních aktivit obsahující analýzu z realizací občanských iniciativ a návrh možností další implementace metod komunitní práce jako cesty pro podporu zmocňování a sociálního začlenění marginalizovaných osob; a tvorba Metodiky komunitní práce a komunitního organizování dle praktických zkušeností projektu (elektronické vydání).