Je úplně jedno, jakou máme barvu pleti. Důležité je, co dokážeme a jak se chováme.“

Je úplně jedno, jakou máme barvu pleti. Důležité je, co dokážeme a jak se chováme.“

V malebné obci Lanžhot na jižní Moravě se zrodilo neobyčejné přátelství mezi Lenkou a Helenou. Tyto dvě ženy spojuje nejen společné bydliště, ale i odvaha bořit stereotypy, které rozdělují lidi na základě barvy pleti. Jejich přátelství je příkladem toho, jak otevřenost, humor a společný cíl mohou spojit zdánlivě rozdílné světy.

Lenka je matkou dvou dětí, které vzdělává doma, a podnikatelkou, která pracuje z domova, aby mohla být se svými dětmi. Její blízká kamarádka a obchodní partnerka Helena se přistěhovala do Lanžhotapřed třinácti lety. Má jedno dítě školou povinné a je zaměstnaná v IQ Roma servisu v Břeclavi, kde má na starost studenty a studentky Gendalos. Helena, která pochází z romské komunity, Lenku oslovila svou hrdostí a přirozeností. „Helča ve mně způsobila, že jsem přestala odsuzovat lidi na základě předsudků,“ přiznává Lenka.

 

 

Společně vytvořily na Instagramu sérii krátkých videí, která s nadhledem a vtipem upozorňují na stereotypy, které má majorita vůči Romům a Romkám. Ty se však dají docela jednoduše vztáhnout právě i na majoritu samotnou.  První impuls přišel během jejich společné cesty do Paříže. „Při pohledu na Eiffelovku nás napadlo, že bychom mohly natočit video o tom, jak bychom ji s Helčou odvezli do šrotu. Byla to spontánní sranda, která nás nakonec přivedla na nápad dělat to pravidelně,“ vzpomíná Lenka.

„Cílem je ukázat, že je úplně jedno, jakou máme barvu pleti. Důležité je, co dokážeme a jak se chováme,“ říká Helena.

Tímto videem se utvrdily v tom, že mohou světu ukázat, že i Romka může letět do Paříže na konferenci a plnit si své sny. Helena a Lenka se ve svých videích snaží vyvážit humor a vážná témata. Tímto způsobem chtějí ukázat, že humor může být mocným nástrojem v boji proti předsudkům.

Jejich snaha však není jen o humoru. Helena otevřeně mluví o zkušenostech s rasismem a zdůrazňuje, že důležitou roli hraje nastavení mysli: „Pokud člověk sám uvěří, že nemá šanci, pak si ty dveře zavře sám. Ale když to překoná, může dokázat cokoliv.“

 

 

Obě ženy věří, že změna musí začít u jednotlivce. „Zodpovědnost začíná u sebe. Když změním svůj přístup, ovlivním i své okolí,“ zdůrazňuje Helena. Lenka dodává, že i vůči majoritě existují jisté předsudky a strachy. Jejich přátelství je živým důkazem, že vzájemné poznání může bořit bariéry.

V krátké době si jejich videa našla fanoušky jak mezi Romy a Romkami, tak mezi majoritou. I když jejich tvorba teprve začíná, jejich příběh již nyní inspiruje mnohé k odvaze, humoru a otevřenosti vůči druhým. Helena a Lenka nám ukazují, že i malé kroky mohou vést k velkým změnám.