Výlet komunity do Prahy, nejen za památkami

Výlet komunity do Prahy, nejen za památkami

Na výlet se vypravila skupina mladých, která se pravidelně schází v komunitním centu a skupina žen Romane kuchařky, která se věnuje v komunitním centru vaření. S oběma skupinami v rámci projektu otvíráme velmi komplikované téma domácího násilí. Výlety mimo Brno tak byly příležitostí se alespoň částečně společně odreagovat, případně si na toto téma popovídat v jiném prostředí. Obě skupiny se rozhodly, že vyrazí do našeho hlavního města a prohlédnou si jeho památky.

Skupina mladých, která se pravidelně schází v komunitním centru na Bratislavské, vyrazila na výlet 20. července 2021. Výlet byl naplánovat tak, aby byl spojený s odpočinkem od každodenních starostí, ale i s poznáváním nových věcí. Zúčastnilo celkem sedm členů skupiny a dvě komunitní pracovnice, které s mladými v tématu násilí pracují.

Po příjezdu do Prahy se účastníci prošli z nádraží na Václavské náměstí, kde obdivovali sochu sv. Václava.  Vzhledem k tomu, že cesta vlakem byla zdlouhavá a pak následovala procházka, rozhodli jsme se zajít společně na občerstvení, kde jsme si také zopakovali program.

Procházkou přes Staroměstské náměstí jsme pomalu došli na Karlův most. Povídali jsme si o jeho historii, dívali se na místa, která z mostu jdou vidět a tipovali, co právě vidí. Z mostu jsme sešli na Slovanský ostrov a pronajali si dvě šlapadla. Nejprve měli někteří účastníci obavy, ale po malé chvíli již byli všichni na šlapadlech a projížděli se po Vltavě. Byl to pro ně úžasný, i když jen hodinový, zážitek.

Na nádraží jsme šli opět pěšky, abychom si po cestě ještě prohlédli krásy Prahy. Cestou do Brna jsme si ve vlaku povídali a mladí samovolně začali povídat své zážitky a někteří se dostali i k tématu domácího násilí. Dohodli jsme se, že o těchto zážitcích se budeme dále bavit v komunitním centru.

 

SKUPINKA ROMANE KUCHAŘKY

O necelý měsíc později se do Prahy vypravila druhá skupina – tentokrát ženy, které se pravidelně schází nad aktivitou vaření. Výlet proběhl 10. srpna a přípravy byly zdlouhavé, neboť se výjezdu účastnily i děti a to je zapotřebí vždy dobře rozplánovat.

Nakonec se nám podařilo vyjet v sestavě tří maminek, sedmi dětí a dvou pracovnic z předškolky IQ Roma servisu. Z Brna jsme vyrazili brzkým ranním vlakem, abychom toho stihli co nejvíce. Já jsem seděla v kupé s ženami a povídaly jsme si o různých tématech, která řeší nebo které bychom mohly řešit společně pro komunitu. Kolegyně Tereza zase jela v kupé s dětmi, aby si právě  ženy mohly nerušeně povídat. Po příjezdu do Prahy jsme z nádraží jely metrem na Pražský hrad a katedrálu sv. Víta. Ženy byly nadšené. Konečně viděly obě pamětihodnosti na vlastní oči a měly opravdu radost.Následně jsme se procházeli, zašli s dětmi na oběd, prošli Karlův most a obdivovali Staroměstský orloj.

Jednodenní výlet ovšem byl na prohlédnutí všech krás Prahy málo. Ženy se vyjádřily, že příště chtěly na dvoudenní návštěvu Prahy, aby si užily i Václavské náměstí, Národní divadlo a další krásy. Protože některé ženy byly v Praze poprvé v životě, poprvé jely metrem a viděly památky, které znají pouze z televize, tak měly nádherné zážitky, za které byly vděčny.

 

Oba výjezdy se uskutečnily v rámci projektu Dureder – Společně v rámci programu Úřadu vlády Prevence sociálního vyloučení a komunitní práce.