20 let s IQ Roma servisem

20 let s IQ Roma servisem

Brno 3. 11. 20017 – Jedna z největších proromských neziskových organizací v České republice, IQ Roma servis, slaví dnes 20. výročí od svého vzniku. Brněnská organizace, která dnes sídlí na Vranovské 45, byla založena 3. 11. 1997 pro podporu důstojného společenského uplatnění Romů.

IQ Roma servis má za 20 let několik úspěchů a dlouhou řadu ocenění, vybudování a rozvoj svých poboček, založení sociálního podniku a komunitní posilovny, vytvoření inovativního programu na podporu vzdělávání Romů, vybudování stipendijního fondu, vytvoření značky Ethnic Friendly zaměstnavatel a poskytnutí služby více než 9 000 potřebným klientům. Ale i přesto své 20. výročí slaví skromně v kruhu svých zaměstnanců a přátel.

Od roku 2004 stojí čele IQ Roma servisu Mgr. Katarína Klamková, pod jejímž vedením se v průběhu let organizace rozrostla z malé organizace o 4 zaměstnancích na neziskovku zaměstnávající aktuálně 64 zaměstnanců na hlavní pracovní poměr. Do činnosti organizace, především v oblasti přímé práce s klienty, se za 20 let zapojilo více než 300 zaměstnanců a především na 500 dobrovolníků! Prvními samostatnými prostory organizace byly prostory pronajaté od MČ Brno střed na adrese Cejl 49.

„Nabídka služeb pro naši cílovou skupinu se v Brně postupně rozrostla z malé kanceláře na Cejlu 49, přes výrazně větší prostory na Hybešové ulici až do námi zrekonstruované budovy na Vranovské 45 (od roku 2013). Založili jsme další pobočky v Břeclavi a Vyškově a do dalších 4 obcí Jihomoravského kraje (Bučovice, Mikulov, Tišnov, Zastávka) za našimi klienty pravidelně dojíždíme. Z původních prostorů na Cejlu 49 se v tomto roce stala klubovna středoškolských studentů programu Gendalos. Jsme také šťastni, že jsme získali i nové prostory pro komunitní posilovnu na ulici Bratislavská 66. Abychom podpořili naše poslání, kterým se řídíme celou dobou, pustili jsme se v roce 2015 do sociálního podnikání v podobě nahrávacího studia a tréninkové kavárny Amaro records na ulici Milady Horákové 22“ dodala Ivona Parčiová, mluvčí organizace.

V současnosti organizace poskytuje IQ Roma servis 4 sociální služby: terénní programy, nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, odborné sociální poradenství a sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi. Těchto služeb využilo více než 9 000 klientům, což bylo přes 234 000 setkání. V roce 2012 založila organizace unikátní Vzdělávací program a stipendijní fond Gendalos na podporu vzdělávacích úspěchů mladé romské generace, prostřednictvím kterého posiluje vznik nové vzdělané a občansky angažované generace Romů.

Za 20 let se stal IQ Roma servis významným hráčem na poli neziskového sektoru s věhlasem nejen doma, ale i v zahraničí, za což pravidelné získává ocenění na obou úrovních. V roce 2013 se stala vůbec prvním nositelem prestižního ocenění Neziskovka roku v České republice, o rok později získala Cenu občanské společnosti od Evropského hospodářského a sociálního výboru, v tomto roce Národní cenu kariérového poradenství nebo mezinárodní ocenění pro sociální inovace Sozial Marie.

 

A jaké jsou cíle organizace na další léta?

PODPOROVAT MOŽNOSTI, PŘÍLEŽITOSTI A ODHODLÁNÍ ROMŮ NA CESTĚ JEJICH RŮSTU A SPOLEČENSKÉHO UPLATNĚNÍ, A CHRÁNIT JEJICH PRÁVA A DŮSTOJNOST V RÁMCI SPOLEČNOSTI.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *