OD ÚKLIDU K ASISTENTCE V MATEŘSKÉ ŠKOLE

OD ÚKLIDU K ASISTENTCE V MATEŘSKÉ ŠKOLE

Paní Růžena je klientkou kariérového centra již dva roky a její zakázka byla vždy stejná. Měla zájem o úklid v odpoledních či večerních hodinách. S podobnou zakázkou za mnou chodí hodně našich klientek, takže to mne nepřekvapilo. Když mi však paní Růžena řekla, že má maturitu a rekvalifikační kurz na asistentku pedagoga, moje srdce kariérové poradkyně zaplesalo a já už ji viděla místo s hadrem v ruce někde v přípravné třídě na základní škole. Chtěla jsem začít vyhledávat volná místa na pracovních portálech, ale paní Růžena o takové práci nechtěla ani slyšet. Kdepak, do školy si netroufá, děti jsou náročné a ona bude raději v klidu uklízet a dělat si své brigády bez stresu, zodpovědnosti a starostí. To mě samozřejmě mrzelo, ale naši klienti jsou pochopitelně ti, kteří rozhodují o svém životě, a my je na této cestě můžeme jen doprovázet.  

 

ODHODLÁNÍ K ŽIVOTNÍ ZMĚNĚ PŘIŠLO I DÍKY COVIDU

Tak šel čas, paní Růžena měla nejrůznější úklidové brigády a občas jsme spolu konzultovaly nějaké aktuální nabídky práce, které jsem inzerovala v chatu na FB. Mezitím se nám podařilo navázat kontakt se dvěma základními školami, kde byli v rámci tréninkových míst ochotny jejich ředitelky přijmout naše klientky či klienty, aby si mohli vyzkoušet práci asitenta/ky. Proto jsem zkusila paní Růženu znovu kontaktovat a popovídala jí o tréninkovém místě, které už úspěšně proběhlo a navrhla jí možnost se o podobné tréninkové místo ucházet. Najednou už jsem nenarazila na jednoznačné „ne“ a měla jsem pocit, že paní Růžena o životní změně skutečně začíná uvažovat. Svou roli v tom jistě sehrál i Covid, díky kterému paní Růžena o několik brigád přišla a uvědomila si, jak důležitá je jistota stabilní práce, ideálně na pracovní smlouvu s možností nemocenské.  

 

PŘÍPRAVY NA POHOVOR

Paní Růžena se po krátkém váhání rozhodla, že se o pozici asistentky bude ucházet. Protože ještě nikdy neabsolvovala pracovní pohovor, začali jsme v Kariérovém centru tím, že jsme oprášili její starý životopis a začali ji připravovat na osobní pohovor s paní ředitelkou základní školy, která by ji případně mohla přijmout na pozici asistentky v mateřské škole. Paní Růžena absolvovala „pohovor na zkoušku“, díky kterému si ujasnila, jak bude pohovor pravděpodobně probíhat a uvědomila si, že se musí před reálným pohovorem ještě spoustu věcí naučit, aby nebyla zaskočená. Poprvé se učila formulovat svoje slabé a silné stránky, dozvěděla se, jaké diskriminační otázky mohou u pohovoru padnout a jak na ně případně reagovat. Naučila se jak mluvit o své představě výdělku a necítit se u toho nepatřičně, jak se dozvědět maximum o své budoucí práci, jak reagovat, pokud něčemu v průběhu pohovoru nerozumí….bylo toho spoustu, co jsme paní Růženu naučili a báječné na tom všem je, že u reálného pohovoru udělala skvělý dojem a na tréninkové pracovní místo byla přijata.

 

TRÉNINKOVÉ MÍSTO VEDLO AŽ K NABÍDCE PRACOVNÍ SMLOUVY

Má za sebou v tento okamžik první dva měsíce práce ve školce a všechno nasvědčuje tomu, že obě strany jsou spokojeny. Samozřejmě, že i přes důkladnou přípravu, střet s realitou paní Růženu několikrát překvapil a ona pochopila, že být skvělou matkou neznamená automaticky být skvělou asistentkou pedagoga. Máme radost, že paní Růžena pracuje vedle mentorky, která je jí každý den vzorem v tom, jak řešit nejrůznější situace a má pochopení i dostatek trpělivosti. Paní Růžena dostala již od vedení školy nabídku pokračovat ve školce od září na pracovní smlouvu. Momentálně však zvažuje i variantu, že by nastoupila na pozici asistentky na první stupeň a měla tak vyšší platové ohodnocení. Moc se radujeme z toho, že paní, která před rokem nechtěla slyšet o jiné práci než je úklid, je nyní v pozici, kdy vážně zvažuje přijmout ještě kvalifikovanější práci, než má v tento okamžik na tréninkovém místě ve školce. Posun jejích osobních i pracovních kompetencí je úžasný. Máme z ní velkou radost.    

 

Kariérová poradkyně,

Irena Provazníková