Jak Jan ke štěstí přišel
S panem Janem jsem se seznámila v říjnu 2012. Tenkrát mě oslovil s tím, že by rád našel nějakou práci. Obrátil se na službu Odborné sociální poradenství v rámci IQ Roma servisu, kam docházel pravidelně několikrát týdně. Zajímal se spíše o krátkodobé zaměstnání, byl registrovaný v několika místních pracovních agenturách, kde byl úspěšný. Hned jsem si všimla jeho potenciálu, působil velmi cílevědomě, odhodlaně a rozhodně. Věděl přesně, co chce, a nenechal se přesvědčit o ničem jiném.
V té době hledal pouze krátkodobé brigády, ve kterých spatřoval výhodu rychlého příjmu, nezávislosti, flexibility. Bohužel měl pan Jan také nestabilní bydlení. V průběhu spolupráce, když si ke mně vytvořil důvěru, jsem zjistila, že jeho život nebyl lehký a provázela ho spousta „rádoby“ kamarádů, kteří jej ve většině případů využili. Jednou ho dokonce vyhodili z vlastního bytu. Poté se k tomu všemu dozvěděl, že dluží za neuhrazený nájem včetně nákladů za soudní vyklizení, nebo že se stal jednatelem několika firem apod.
Prvně se s tím chtěl popasovat sám a některé menší pohledávky pravidelně splácel z prostředků, které si vydělal na brigádách. Začal si ale uvědomovat, že to nemá smysl, že se dlužné částky nesnižují, ba naopak rostou o úroky a náklady řízení.
Na nějaký čas se pan Jan odmlčel a ve dveřích Kariérového centra se opět ukázal až v roce 2018. Hovořil tehdy o zaměstnání v místním pivovaru a pravidelném příjmu. Popisoval to jako krásné období nezávislosti a nalezení nových přítel. V té době si začal uvědomovat, co jsem celou tu dobu pro něj chtěla a kam jsem se jej snažila směřovat.
Při první konzultaci po delší odmlce mi sdělil: „Paní Horváthová, já Vás všude hledám, v Íkvéčku mi řekli, že jste teď tady na Miladě. Vy jste měla pravdu, já jdu za Váma, abyste mi pomohla.“
Musím se přiznat, že jsem byla mile překvapena a pana Jana viděla opravdu upřímně ráda. Poté, co mi povyprávěl svůj příběh a události proběhlé v mezičase, jsme se vrhli na hledání práce. Tentokrát už nechtěl jen tak nějakou brigádu, opět měl jasný cíl a šel si za ním. Hledal práci na hlavní pracovní poměr a chtěl své dluhy řešit komplexně pomocí insolvence. Přišel připravený, věděl, jaké podklady je potřeba zajistit a měl informace o tom, jak proces oddlužení funguje. Hledali jsme práci na „hápépé“.
Pan Jan se tak stal klientem Kariérového centra. Centra, které realizovalo evropský projekt Práce je šance, jehož smyslem a cílem bylo zpřístupnit lidem ze znevýhodněného prostředí otevřený trh práce a podpořit je na něm. Pro úspěšnou podporu klientů nám dobře sloužily i projektové nástroje jako jsou mzdové příspěvky pro zaměstnavatele, tréninková místa, stáže, příspěvky na odstranění bariér (např.: proplacení jízdného v prvním měsíci zaměstnání) anebo i vzdělávací aktivity a kurzy. Pan Jan například absolvoval kurzy prezentačních a komunikačních dovedností a pohovor na zkoušku. Vyplatilo se! Podařilo se najít zaměstnání v místní brněnské firmě Nová Mosilana zabývající se textilní výrobou. Pracovní poměr zde trval sice jen čtvrt roku, ale jeho to neodradilo a v březnu 2019 zaměstnání získal u společnosti Notino, kde pracuje dodnes.
A co se Janovi díky zapojení v projektu dále splnilo? Naplnil se mu jeho velký cíl, kterým je podání oddlužení. Na oddlužení pracoval s právničkou Kariérového centra, která v listopadu 2020 podala Insolvenční návrh spojený s návrhem na povolení oddlužení. Svoji trnitou cestou zvládl projít, zejména díky svému vlastnímu odhodlání, trpělivosti a cílevědomosti, ale také ochotě přijmout pomocnou ruku a zužitkovat nabízené možnosti. Přeji mu jen to nejlepší a věřím, že náročnou cestu oddlužení zvládne a bude šťastný.