Jak Jan ke štěstí přišel

Jak Jan ke štěstí přišel

S Janem jsem se seznámila v říjnu 2012. Tenkrát mě oslovil s tím, že by rád našel nějakou práci. Obrátil se na organizaci IQ Roma servis, službu odborné sociální poradenství, kam docházel pravidelně několikrát týdně. Zajímal se spíše o krátkodobé zaměstnání, byl registrovaný v několika místních pracovních agenturách, kde byl úspěšný.

U Jana jsem si všila jeho potenciálu hned po několika schůzkách. Působil velmi cílevědomě, odhodlaně a rozhodně. Věděl, co chce, a nenechal se přesvědčit o ničem jiném.

 

Hledal pouze krátkodobé brigády, ve kterých spatřoval výhody rychlého příjmu, nezávislosti, flexibility. Jan měl nestabilní bydlení. V průběhu spolupráce, když si ke mně vytvořil důvěru, jsem zjistila, že jeho život nebyl lehký a provázeli ho rádoby kamarádi, kteří jej ve většině případů využili.  Například tak, že jej „vyhodili“ z vlastního bytu. Poté se Jan dozvěděl, že dluží za neuhrazený nájem vč. nákladů za soudní vyklizení, anebo že se stal jednatelem několika firem apod.

Jan se s tím chtěl popasovat sám a některé menší pohledávky pravidelně splácel z prostředků, které si vydělal na brigádách. Začal si ale včas uvědomovat, že to nemá smysl, že se dlužné částky nesnižují, ba naopak rostou o úroky a náklady řízení.

Na nějaký čas se Jan odmlčel a ve dveřích Kariérového centra se opět ukázal až v roce 2018. Hovořil o zaměstnání v místním pivovaru a pravidelném příjmu. Popisoval to jako krásné období nezávislosti a nalezení nových přítel. V té době si začal uvědomovat, co jsem celou tu dobu pro něj chtěla a kam jsem jej směřovala.

 

Při první konzultaci po delší odmlce mi sdělil: „Paní Horváthová, já vás všude hledám, v Íkvéčku mi řekli, že jste teď tady na Miladě. Vy jste měla pravdu, já jdu za váma, abyste mi pomohla“.

 

Musím se přiznat, že jsem byla mile překvapena a Jana viděla opravdu upřímně ráda. Poté, co mi povyprávěl svůj příběh a události proběhlé v mezičase, jsme se vrhli na hledání práce. Tentokrát Jan nechtěl jen tak nějakou brigádu, opět měl jasný cíl a šel si za ním. Hledal práci na hlavní pracovní poměr a chtěl své dluhy řešit komplexně, insolvencí. Přišel připravený, věděl, jaké podklady je potřeba zajistit a měl informace o tom, jak proces oddlužení funguje. Hledali jsme práci na „hápépé“.

 

Jan se tak stal klientem Kariérového centra. Centra, které realizovalo evropský projekt Práce je šance, jehož smyslem a cílem bylo podpořit a zpřístupnil lidem ze znevýhodněného prostředí otevřený trh práce. Pro úspěšnou podporu a vstup na otevřený trh nám v Kariérovém centru sloužily i projektové nástroje jako jsou mzdové příspěvky pro zaměstnavatele, tréninková místa, stáže, příspěvky na odstranění bariér (např.: proplacení jízdného v prvním měsíci zaměstnání) anebo i vzdělávací aktivity a kurzy. Jan absolvoval kurzy prezentačních a komunikačních dovedností a pohovor na zkoušku a vyplatilo se. Podařilo se najít zaměstnání v místní brněnské firmě Nová Mosilana  zabývající se textilní výrobou. Pracovní poměr zde trval sice jen čtvrt roku, ale Jana to neodradilo a v březnu 2019 zaměstnání získal u společnosti Notino, kde pracuje dodnes.

A co se Janovi díky zapojení v projektu dále splnilo? Naplnil se mu jeho velký cíl, kterým je podání oddlužení. Na oddlužení Jan pracoval s právničkou Kariérového centra, která v listopadu 2020 podala Insolvenční návrh spojený s návrhem na povolení oddlužení.

Jan svoji trnitou cestou zvládl projít. Díky svému odhodlání, trpělivosti a cílevědomosti jde správným směrem. Přijal pomocnou ruku a zužitkoval nabízené možnosti. Janovi přeji jen to nejlepší a věřím, že náročnou cestu oddlužení zvládne a bude šťastný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *