PŘÍBĚH MARUŠKY

PŘÍBĚH MARUŠKY

Maruška: Jsem zvyklá se o sebe postarat.

Zdá se, že pro usměvavou Marušku není nic problém. Vystudovala gympl a nyní zahájila studium oboru Právo a právní věda na Masarykově univerzitě. Na dotaz, jak zvládá obtížné studium, odpovídá, že nechává věci na poslední chvíli a vždycky to nějak dopadne. Zatím to Marušce vychází skvěle.

 

Maruška je jednou z těch, kdo o IQ Roma servis věděli už od malička. 

„Když jsem byla malá, bydleli jsme kousek od Íkvéčka a můj brácha tam chodil na doučování. Takže když jsem pak šla na střední školu a potřebovala pomoc s přijímačkami, mamka rovnou navrhla, že se zeptáme tam. V Íkvéčku jsem začala spolupracovat se sociální pracovnicí Katkou, začala jsem chodit na přípravu na přijímačky na střední a už to jelo.“

 

Maruško, to je s maturitou?

Ve svých rodičích má Maruška velikou oporu. „Už od začátku, když viděli, že mám dobrý známky na základce, tak mi říkali  – Ty se budeš učit, z tebe bude právnička!“ I když v ni rodiče věřili, musela si Maruška hodně věcí zařizovat od malička sama. Její rodiče maturitu nemají – maminka má jen základní školu, otec je vyučený zedník. „Oni tomu moc nerozumí, co dělám,“ popisuje Maruška a dodává, že studium na gymplu byl její nápad. „Prostě jsem doma řekla, že jdu na gympl, a naši řekli – Tak jo, půjdeš na gympl! – a pak se mě zeptali třeba ve druháku – To je s maturitou? – a tak jsem se smála – Jo, je to s maturitou…“
Marušce v průběhu studia pomáhal program Gendalos, který v IQ Roma servisu podporuje nadějné romské studenty a studentky. Díky tomu si mohla Maruška koupit učebnice nebo jet se třídou na výlet. 

 

Každej je jinej

Maruška byla na střední škole jedinou Romkou. Její spolužáci o tom dlouho nevěděli, a když na to přišli, říkali jí, že je jiná než ti ostatní. „Co se na to dá říct?“ směje se Maruška, „každej je jinej!“ Jindy se zase musela vypořádat s předsudky, které měli její spolužáci. „Jednou jsme měli nějakou diskuzi v hodině a můj spolužák říkal, že Romové nepracují a jsou hloupí. Tak jsem mu vysvětlila, že to je jinak, a dodala jsem –Víš, že teď urážíš mě, moji rodinu, mýho taťku, mýho dědu? – Nemyslím ale, že změnil názor,“ uzavírá Maruška.

 

Naši si moje vysvědčení vystavují na Facebooku

S přijímacími zkouškami na vysokou školu Marušce opět pomohla pracovnice IQ Roma servisu, která jí sehnala přípravné kurzy na testy studijních předpokladů. Maruška se na práva dostala s přehledem, měla 91 percentil. V současné době se tato aktivní mladá žena rozkoukává na vysoké škole a pracuje na brigádě v bance. „Až dostuduju práva, tak si najdu dobře placenou práci. Možná bych chtěla jít pracovat na kriminálku,“ plánuje. 

 

Ptám se Marušky, jestli jsou na ni její rodiče pyšní. „Jo, jsou, chlubí se tím všude, kde můžou. Hlavně si vždycky fotili moje vysvědčení a dali si ho pak na sociální sítě i ten percentil z přijímaček si tam vystavili. V komentářích se pak hádají naši známí, po kom že jsem tak chytrá.“Pojďte s námi podpořit děti ze sociálně znevýhodněného prostředí na jejich cestě za vzděláním! Odhodlání už mají, tak jim darujme příležitost!