OSLAVY MEZINÁRODNÍHO DNE ROMŮ JSOU TU!

OSLAVY MEZINÁRODNÍHO DNE ROMŮ JSOU TU!

Letošní 15. ročník oslav Mezinárodního dne Romů s názvem Dny romské kultury zahájila brněnská neziskovka IQ Roma servis ve středu 6. 4. a oslavy potrvají až do pátku 8. 4. 2022. Po dvou letech tak mají jihomoravští občané opět možnost se sejít a poznat kulturu jedné z největších menšin u nás. Těšit se mohou na bohatý program, který si pro vás připravil IQ Roma servis ve spolupráci s dalšími partnery – Muzeum romské kultury, Drom, romské středisko, Káznice žije, Barvy brněnského Bronxu, Ratolest Brno, SRNM, Armáda Spásy a Vzdělávání Pro – spect.

 

Leitmotivem letošních oslav je podpora  vzdělání, vzájemného porozumění a nahlédnutí do historie romského národa, ale také apel na pomoc ukrajinským Romům, kteří utíkají před válkou. Chybět nebudou ani osobnosti z řad Romů jako je  novinářka a publicistka Alica Sigmund Heráková nebo známý romský hudebník Gejza Horváth.

Pro mě je Mezinárodní den Romů každý rok příležitost, jak dostat informace o romské kultuře směrem k majoritě a je to taky pro mě velmi důležitá připomínka prvního světového kongresu v Orpingtonu v Anglii z roku 1971, kdy se Romové z celé Evropy sešli, aby deklarovali svůj romský původ a požadavek na to být označováni jako Rom. Je to velmi důležitý moment v našich současných dějinách.“ Popisuje Alica proč je pro ni Mezinárodní den Romů důležitý.

Zahájení proběhne dnes  ve středu 6. 4.  v 15 h stužkováním Stromu tolerance v parku Lužánky. Tématem stužkování bude společné vzdělávání romských a neromských dětí, v rámci akce proběhne také autorské čtení romské literatury.

 

Ve čtvrtek 7. 4. bude v Brněnské Káznici od 17 h probíhat vernisáž výstavy “Příběhy odhodlání” studentů ze Vzdělávacího programu Gendalos. Návštěvníci tak budou moci nahlédnout do života romských studentů a potkat se s nimi u ochutnávky tradiční romské kuchyně a hudby.

 

 

 

 

Po vernisáži bude následovat promítání dokumentárního snímku režisérky Very Lackové s názvem: Jak jsem se stala partyzánkou.

 

Na závěr nebude chybět ani tradiční Průvod romské hrdosti, který začíná v pátek v 15:00 na Dominikánském náměstí a pokračovat bude brněnskými ulicemi. Od 17 h pak bude následovat autorské čtení romské literatury v romské Knihovně Tery Fabianové. Číst bude Gejza Horváth a Štefan Feri.

 

Celé oslavy Mezinárodního dne Romů zakončí koncert v rytmu romské hudby v podání kapel Cimbálová hudba Davida Oláha z Klenovca a brněnské formace Feri & The Gypsies v Káznici od 18 h.