Otevřený dopis k protiromským výrokům Stanislava Křečka

Otevřený dopis k protiromským výrokům Stanislava Křečka

Roma servis společně s ostatními nestátními neziskovými organizacemi vyzývá v otevřeném dopise ze dne 9. 2. 2021 předsedu vlády Andreje Babiše a vybrané představitele Poslanecké sněmovny, aby se veřejně distancovali od výroků ombudsmana Křečka a vyzvali ho k dodržování zákona o veřejném ochránci práv a slibu, který složil, když se funkce ombudsmana ujímal. Dále požadujeme, aby předseda vlády z titulu předsedy Rady vlády pro záležitosti romské menšiny odmítl připomínky ombudsmana Křečka k návrhu Strategie romské integrace (2021 – 2030).

 

Je tomu rok, co byl do funkce ombudsmana zvolen Stanislav Křeček. Rok, během kterého tento úřad ztratil na vážnosti i důvěře u lidí, které měl chránit. Ombudsman svými výroky ve veřejném prostoru podporuje předsudky vůči menšinám a rozděluje společnost. Jeho chování tak způsobuje nedůvěru k samotnému ombudsmanovi jako člověku. Vyplývá to jak z výzkumu CVVM z července 2020 o důvěře osobnostem, kdy Stanislavu Křečkovi projevilo důvěru jen 17%  lidí. Především to, ale pozorujeme my, v neziskových organizacích, kdy naši klienti nemají důvěru se obrátit na ombudsmana ani ve vážných případech.

„Úřad ombudsmana má představovat jednu z nejvyšších instancí ochrany práv a svobod člověka a proto si myslím, že je naprosto nepřípustné, aby se člověk zastávající tuto funkci takto vyjadřoval a popíral tak samotný účel tohoto úřadu. Naši klienti se pak obávají obrátit na úřad ombudsmana i v případech zjevné diskriminace, ať už v bydlení nebo zaměstnání.“ Vysvětluje Petr Máčal, ředitel IQ Roma servisu.

A nejsou to jen výroky ve veřejném prostoru. Při připomínkování návrhu Strategie romské integrace na dalších 10 let zlehčoval diskriminaci Romů především v oblasti bydlení, kritizoval malé zapojení Romů do řešení problémů s integrací. Vše zakončil vyjádřením, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.

IQ Roma servis jako organizace chránící práva a důstojnost Romů ve společnosti už přes 20 let, se proti těmto tvrzením ombudsmana vymezuje, a cítí povinnost na toto chování ze strany Stanislava Křečka upozornit Poslaneckou sněmovnu, která jej jmenovala. Podle nestátních neziskových organizací a členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny jsou připomínky ombudsmana nekonstruktivní, bez znalosti problematiky a ovlivněny osobním postojem, který zastával už před zvolením od funkce ombudsmana. Otevřený dopis je tak jednou z forem, jak můžeme upozornit na nevhodné výroky a postoje ombudsmana, který je ve funkci teprve rok, ale jeho výroky a činy mohou poznamenat lidi, kteří by jeho pomoc nejvíc potřebovali, na celý život.

Otevřený dopis ke stažení ZDE

 

 

 

 

Odpověď na dopis od předsedy Miloše Vystrčila

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *