RUSKÁ STUDENTKA ARINA POMÁHÁ UKRAJINSKÝM DĚTEM ZVLÁDNOUT ŠKOLU

RUSKÁ STUDENTKA ARINA POMÁHÁ UKRAJINSKÝM DĚTEM ZVLÁDNOUT ŠKOLU

Doučování u nás v IQ Roma servisu občas spojí zdánlivě nespojitelné. Třeba Arinu, studentku Masarykovy univerzity původem z Ruska a sourozence z Ukrajiny, Rubinu a jejího bratra Artura. Děti díky studentce zvládají druhou třídu a v české škole překonávají jazykovou bariéru. Čtěte, jak doučování probíhá.

Arina opustila své rodné Rusko před třemi lety. Ze země odešla kvůli zhoršující se politické situaci se svou maminkou a bratrem. Zatímco studentka žije v Česku, její rodina je u příbuzných v Černé Hoře.

Arina žije v Brně a má za sebou studium na jazykové škole i část bakalářského studia na Pedagogické fakultě. Díky škole se dostala k IQ Roma servis – povinnou součástí studia je totiž doučování dětí ze sociálně znevýhodněného prostředí.

K doučování si studentka zvolila ukrajinské děti, protože se s nimi snadno domluví. Ruština a Ukrajinština jsou velmi podobné. Sourozenci Rubina a Artur pochází z velmi chudé části města Užhorod. Do Česka utekli před válkou na začátku května 2022 společně se svou matkou a babičkou. Do školy nikdy předtím nechodili a v Brně je ve škole zařadili podle věku do druhé třídy. Kromě češtiny tak dohání i skluz ve výuce.

 

Po škole na doučování nebo kurz češtiny. Sourozenci Artur a Rubina musí vynaložit velké úsilí, aby se v české škole adaptovali.

 

Doučování bez předsudků

S dětmi se Arina schází dvakrát týdně a procvičují, co je potřeba – od české abecedy, přes orientaci v čase až po základní počty. „Nejtěžší je pro mě vysvětlit jednoduché věci tak, aby to děti pochopily. Třeba češtinu jim nikdy nevysvětlím jako učitelka, protože jsem cizinka,“ říká.

Dětem doučování prospívá, pokroku si všimla třídní učitelka i další pedagogové. Škola dětem sestavila individuální vzdělávací plán a zařídila jim intenzivní kurz češtiny. Rusky mluvící pracovník IQ Roma servisu rodině zároveň pomáhá s adaptací v Česku – od hledání práce až po zajištění lékařské péče. Děti se účastní výletů, které v IQ Roma servis organizujeme a rodinu propojujeme s dobrovolníky, praktikanty a dalšími Romy v podobné situaci. 

Studentka Arina je v roli doučovatelky poprvé a zkušenost s Romy hodnotí pozitivně. „Jsou to prostě děti, vím, že to doučování potřebují. Vzdělání je to nejdůležitější v životě každého člověka,“ říká. S žádnými předsudky se nesetkala ani ze strany ukrajinské rodiny. Na otázku, jestli matce Artura a Rubiny nevadilo, že děti doučuje Ruska, říká: „Reagovala dobře. Trošku jsme si popovídaly a byla v pohodě, chápe moji situaci.“ 

Doučování obohacuje děti i Arinu: „Jsem teď mnohem trpělivější, umím zjednodušit složité věci a udělat z doučování hru. A umím udržet pozornost dětí – někdy jim dokonce říkám zapínáčky a vypínáčky. Občas se totiž prostě vypnou a neposlouchají, jen koukají a nedávají pozor. Tak je pak musím zas nějak zapnout,“ směje se.

 

 

Arina dětem pomáhá učit se počítat i číst. Ona sama se češtinu naučila teprve před třemi lety.

 

Děti i Arina jsou teprve na začátku

Arina oceňuje, že se může kromě doučování v IQ Roma servisu zapojit i do supervize lektorů, kde sdílí s ostatními lektory své zážitky s dětmi.  „Je to hodně zajímavé, mluvíme o našich problémech během doučování a společně hledáme řešení,“ popisuje. Při své praxi u nás potkává nejen děti, ale spoustu dalších lidí – romské i neromské rodiny, sociální pracovníky, praktikanty. „Cítím se tu dobře. Všichni jsou moc fajn,“ hodnotí.

Arině zbývá ještě rok a půl, než studium na Pedagogické fakultě dokončí. I když ji doučování v IQčku baví, má do budoucna jiný sen. „Chci mít svůj obchod, kde budu prodávat pohlednice, plakáty nebo samolepky, které sama vytvořím,“ vysvětluje. Konkrétní zboží se zatím Arině rýsuje v hlavě. Studentka ještě uvidí, jestli zůstane v Česku. „Vím, že jsem jen na začátku svého života,“ směje se. 

Na začátku stojí i sourozenci Artur a Rubina, dvě romské děti z Ukrajiny. Díky doučování s Arinou, podpoře IQ Roma servisu a vstřícnému přístupu školy to vypadá, že školu i život v Česku úspěšně zvládnou.

Chcete podpořit vzdělání pro všechny děti bez rozdílu? Věnujte hodinu svého času a stejně jako Arina se přidejte k našim dobrovolníkům.

Nebo podpořte naši sbírku na pomoc ukrajinským Romkám a jejich dětem. Váš příspěvek nám umožní pomáhat rodinám, ať v Česku žijí důstojně.