Vaří, pečou a plánují desegregaci romských škol. To jsou Romane kucharky!

Vaří, pečou a plánují desegregaci romských škol. To jsou Romane kucharky!

IQ Roma servis se věnuje práci s romskou komunitou už více než 20 let. Od roku 2001 využívá vedle metod sociální práce také metody komunitní práce. Díky projektu „Džas dureder jekhetane – Společně jdeme dál“, který je financován Úřadem vlády, jsme mohli oblast komunitní práce rozvíjet i v roce 2022 a to především v Brně a Břeclavi.

Máme radost, že ve spolupráci s IQ Roma servisem působí v Brně už několik let kolektiv romských žen „Romane kucharky“. Ty se ve volném čase věnují vaření a pečení tradičních romských specialit. Svými kulinářskými výtvory v letošním roce obohatily nespočet komunitních a společenských akcí. Patřily k nim oslavy Mezinárodního dne Romů, Ghettofest, oslava 25. narozenin IQ Roma servisu, podzimní předvolební debaty a mnoho dalších.

Kromě vaření a pečení se však skupina zaměřuje také na řešení problémů, které je a jejich rodiny pálí nejvíc – například nerovné příležitosti romských dětí ve vzdělávání. Všechny členky skupiny mají děti v předškolním nebo školním věku a toto téma je tedy pro ně velmi důležité. Za pomoci našich pracovníků tak ženy otvírají témata důležitosti vzdělávání, zápisu dětí do nesegregovaných škol, studia mimo sociálně vyloučenou lokalitu a další. Ženy ve skupině pravidelně mluví o svých obavách, konzultují možnosti zápisů dětí do škol a v případě starších dětí také jejich doučování.

 

 

Důležitým mezníkem komunitního setkávání Romane kucharek byl dvoudenní společný výlet s dětmi do hlavního města. Ve spolupráci s IQ Roma servisem ženy naplánovaly výlet od A do Z. Zajistily si příjemné ubytování a způsob dopravy a také vymyslely, co vše by chtěly vidět a zažít. Vrcholem výletu byla návštěva první pražské romské restaurace, v rámci které ženy hovořily s majiteli a zaměstnanci restaurace a měly tak možnost vzájemně sdílet své zkušenosti a nadšení pro romskou kuchyni.

Činnost Romane kucharek bude pokračovat i v roce 2023 a my doufáme, že bude stejně úspěšná a rozmanitá jako doposud. Jsme hrdí, že můžeme být součástí jejich cesty.