Co se děje v komunitku

Co se děje v komunitku

Q Roma servis se kromě svého několikaletého působení v sociálních službách vždy snažil pracovat s potenciálem romské komunity a posilovat tak jejich vyšší společenskou angažovanost a participaci. Vzhledem k tomu, že systém poskytování sociálních služeb není nastaven na kolektivní řešení, vytvořil IQ Roma servis komunitní centrum Savore Džene. Tento brněnský prostor je prostorem pro účast Romů na zlepšování svého postavení, šíření svých dovedností a kultury i rozvíjení příležitostí pro setkávání Romů a Neromů. Komunitní centrum Savore Džene sídlí na ulici Bratislavské č. 7, přičemž komunitní pracovníci tohoto centra jsou v prostorech od pondělí do pátku otevřeni komunikaci aktivních lidí o různorodých nápadech posilující participaci a setkávání Romů a Neromů.

V komunitním centru probíhají pravidelné i nárazové aktivity, které vedou aktivní lidé, většinou Romové, a nebo na základě aktivního přístupu lidí jsou různorodé aktivity realizovány. Úspěchy a dílčí kroky prezentujeme zejména na facebookových stránkách Savore džene.

Mezi pravidelné aktivity patří například kroužek romských tanců, jehož účastníce měly již několik veřejných vystoupení i mimo Brno. Dalším pravidelným kroužkem je sportovní kroužek bojového sportu MMA nebo setkávání romských žen nad různými recepty s praktickou přípravou receptu, vařením. Tyto ženy již připravovaly dobročinně občerstvení na různé akce, jako například mikulášskou besídku pro děti, benefici pro studenty programu Gendalos, setkání dobrovolníků IQ Roma servisu atd. V prostorech komunitního centra probíhá také setkávání několika vizážistek, které vytváří vizážistické proměny. Z těchto proměn vznikají videonahrávky, které jsou prostřednictvím sociálních sítí prezentovány široké veřejnosti. I díky možnosti využití prostoru komunitního centra s následným vytvořením prezentačního videa se jedné z vizážistek podařilo podpořit její „podnikatelské“ záměry v této oblasti.

Jednou z pravidelných aktivit je také příprava autorského muzikálu DŽAS DUREDER. Tento muzikál vytvořil sám autor, mladý nadaný Rom, na základě svého životního příběhu. Muzikál odráží skutečný příběh autora, ve kterém vystupují jak romští, tak neromští umělci, čímž podporují i jednu z hlavních myšlenek muzikálu „podpora vztahů mezi Romy a  majoritou“. Na námětu příběhu pracovala velmi zajímavá skupinka lidí, Češi, Romové, mulaté a Američani. Muzikál se skládá ze tří příběhů, které se vzájemně prolínají. Premiéra muzikálu již proběhla v prosinci 2019 v jednom z brněnských divadel, nicméně tým aktivistů, kteří se ve svém volném čase přípravě muzikálu věnovali, se na základě velmi dobrých ohlasů veřejnosti, setkávají i nadále, děj muzikálu rozšiřují a plánují s muzikálem další vystoupení.

Mezi nárazové aktivity, které zorganizovali Romové, patří například výjezd na pietu do Osvětimi s následnou návštěvou muzea, setkání v rámci Mezinárodního dne romského jazyka, Halloween party pro děti a další.

K dlouhodobě plánované a jedné z nejvýznamnějších akcí komunitního centra každý rok patří organizování Týdne romské kultury v Brně. Týden romské kultury v Brně je největší oslavou Mezinárodního dne Romů v České republice, který IQ Roma servis ve spolupráci s dalšími brněnskými organizacemi koordinuje již dlouhodobě. Během tohoto Týdne jsou široké veřejnosti přístupné rozmanité akce probíhající na různých místech v Brně, vychází ze současného života, kultury nebo historie Romů. Pro rok 2020 je plánovaný galavečer s prezentací romských hudebníků a ochutnávkou romské kuchyně, krojovaný průvod městem a další akce, které budou prezentovány na facebooku Savore Džene a webových stránkách www.iqrs.cz. Z důvodu vládních nařízení bude Týden romské kultury přesunut na jiný termín (pravděpodobně 16. – 20. 11. 2020. Vešekeré podrobnosti budeme včas informovat.

V současnosti je z důvodu aktuální tíživé situace v ČR využíván prostor komunitního centra jako šicí dílna pro šití roušek. Tato dílna je otevřena všem dobrovolníkům z řad komunity i veřejnosti od pondělí do pátku od 9:00 – 18:00.

 

Lokalita:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *