KETRIN A JEJÍ CESTA KE STUDIU MEDICÍNY

KETRIN A JEJÍ CESTA KE STUDIU MEDICÍNY

Ketrin je ambiciózní studentka prvního ročníku zdravotní školy, která má jasný sen: stát se jednou chirurgem. I přes překážky, které musela překonat, a náročné přijímačky, pokračuje ve studiu s odhodláním. V následujícím rozhovoru nás Ketrin vtáhne do svého příběhu, kde odhalí nejen své boje a výzvy, ale také odhodlání a touhu pomáhat lidem.  

Od dětství ji fascinovalo lidské tělo, sledovala kriminální seriály a nejvíc ji zajímaly pitvy. Po základní škole tak pro ni bylo jasnou volbou pokračovat právě touto cestou. 

 

,,Střední škola je velká změna.”  

Už od osmé třídy se Ketrin intenzivně připravovala na přijímačky, navštěvovala doučování v rámci Vzdělávacího programu Gendalos a zkoušela si přijímačky nanečisto. Její rodina byla překvapená, když zjistila, že se Ketrin připravuje na střední školu. Nečekali, že bude po škole pokračovat. V její snaze ji ale maximálně podporují. 

Přijímačky byly pro Ketrin velmi těžké. „Byla jsem nemocná a cítila jsem se velmi špatně. Byl to velký stres.“ vzpomíná Ketrin. Přesto se nevzdala, když neuspěla na první pokus, a přihlásila se na druhý termín. Ten sice probíhal lépe, ale dopadl stejně jako předchozí a Ketrin skončila první pod čarou. Rozhodla se tedy podat odvolání. „Když jsem chtěla podat odvolání, učitelka mi řekla, že to nemám ani zkoušet, že je to jen pro studenty, kteří mají opravdový zájem studovat. Tak jsem jí řekla, že já zájem mám a odvolání podala.“ popisuje Ketrin svoji zkušenost. 

Ketrin po odvolání na školu nastoupila. Vše je tu pro ni nové a náročné, ale také zajímavé. „Je to hodně jiný oproti základní škole. Učiva je daleko více a musíte být daleko samostatnější. Připravuju se teď do školy každý den.“ říká Ketrin a dodává, že její oblíbené předměty jsou latina a anatomie. 

 

Za Ketrin a jejím příběhem stojí její rodina 

Rodina je pro ni největším zdrojem motivace. „Nevzdávám to už kvůli nim, mají ve mně velkou důvěru! Pořád mi opakují, že já na tu školu patřím, že vědí, že to zvládnu.“ uvádí Ketrin. V budoucnu by chtěla studovat medicínu a stát se chirurgem. Pokud by to nevyšlo, ráda by pracovala i jako zdravotní sestra na onkologii. 

Ketrin přiznává, že její volba specializace na onkologii je ovlivněna osobní zkušeností s babičkou, která bojuje s rakovinou. „Pracovat na onkologii neberu jako depresivní. Chci lidem pomoci a prodloužit jim život aspoň o pár let.“ vysvětluje Ketrin svůj postoj. 

Příběh Ketrin je jen jedním z mnoha, které dokazují, jak významnou roli může hrát podpora vzdělávání u mladých lidí z romské komunity. Stipendijní fond Gendalos nabízí těmto studentům a studentkám nejen finanční podporu, ale také dodává naději a motivaci k tomu, aby následovali své sny a překonávali překážky.  

 

Podpořte spolu s námi mladé romské studenty a studentky na cestě za kvalitním vzděláním.