JIRKA– STUDENT GENDALOS, NYNÍ PROJEKTOVÝ MANAŽER

JIRKA– STUDENT GENDALOS, NYNÍ PROJEKTOVÝ MANAŽER

Jirka patří mezi první studenty vzdělávacího programu Gendalos. Jeho cesta ke vzdělání vedla skrze různé obory a stáže. Dnes působí jako projektový manažer a vede spokojený život.

Přestup ze základní školy na střední

V mládí Jirka navštěvoval hudební dílnu IQ Roma servisu, kde trávil čas hraním na hudební nástroje pod vedením zkušeného hudebníka Gejzy Horvátha. O programu Gendalos se dozvěděl od Kláry, pracovnice IQ Roma servisu. Ta představila program jeho staršímu bratrovi, tehdy středoškolákovi. Klářina nabídka Jirku zaujala. Již v páté třídě se pokusil přejít ze základní školy na Gymnázium Matyáše Lercha, jelikož ho bavily obory matematika a přírodověda a jeho rodiče neviděli v běžné výuce perspektivu. První pokus se mu však nezdařil.

V deváté třídě se Jirka na gymnázium hlásil znovu. Začal navštěvovat Gendalos, který mu financoval přípravné kurzy z češtiny a matematiky. Při psaní referátů či domácích úkolů využíval počítačovou učebnu v IQ Roma servisu. Příprava ke studiu pro něj nebyla snadná: „Jsem ze čtyř sourozenců. Na učení se a soustředění se doma nehrálo. Jediným místem, kde jsem mohl nerušeně studovat, byla koupelna.“

Gendalos není jen o učení, ale také o lidech

Jirka také chodil na setkání studentů Gendalos, kde potkával stejně motivované mladé lidi. Na tyto momenty rád vzpomíná: „Zvláště si vybavuji setkání na téma Time management, kde nám vedoucí předvedli, jak vypadá den nepřipraveného studenta a studenta, který byl připraven. Tyto scénky mi utkvěly v paměti a snažil jsem se být vždy ten připravený.“

Přijímací zkoušky v deváté třídě dopadly úspěšně a Jirka nastoupil na Gymnázium Matyáše Lercha. Počáteční nedůvěru spolužáků i učitelů překonal, získal mnoho přátel a vynikal ve studiu. „Měl jsem jasno v plánech. Chtěl jsem se na vysokou dostat bez přijímaček, a tak jsem se snažil dosahovat nejlepších výsledků,“ vzpomíná Jirka na svoje studijní cíle.

Vše podle plánu

Jeho plány se mu podařilo realizovat: maturoval s dvěma dvojkami a dostal se bez přijímaček na Vysoké učení technické v Brně, obor Mechatronika. Po roce přešel na kombinované studium strojírenství aplikovaného do informatiky a během studia absolvoval stáže, aby si co nejdříve našel práci v oboru. To se mu také podařilo. Nyní pracuje v IT společnosti zaměřené na online marketing.

Jirka vnímá podporu Gendalos jako důležitý prvek svého úspěchu: ,,Podpora, kterou jsem v Gendalos získal, nebyla jen o učení. Důležitou roli hrála i komunita motivovaných romských studentů a studentek, která se navzájem inspirovala a byla přínosem pro své okolí. Vzdělávací program Gendalos je pro mě příkladem toho, jak smysluplně podporovat mladé lidi ve vzdělávání. Stojí za to tento program podpořit a rozvíjet ho, protože mění životy nejen jednotlivců, ale celých komunit.”

Podpořte spolu s námi studenty a studentky na jejich cestě za vzděláním.