SONINA CESTA K POMOCI DRUHÝM 

SONINA CESTA K POMOCI DRUHÝM 

Soňa, která je úspěšnou absolventkou oboru sociální činnost, se stala nově členkou našeho týmu. Od dětství toužila pracovat s lidmi jako sociální pracovnice nebo zdravotní sestra a pomáhat těm, kteří to nejvíce potřebují. I přes pochybnosti a podceňování ze strany okolí, Soňa nikdy neztratila víru v sebe sama. 

Překonávání předsudků a vytrvalost

Už na základní škole čelila Soňa řadě výzev, včetně podceňování a skeptických názorů na její schopnosti. „V informatice jsme si měli najít stránky škol, kde bychom chtěli studovat. Našla jsem si stránky školy se zaměřením na sociální činnost. Když šel učitel okolo a viděl to, řekl mi „na to se ani nahlas. Ty maturitu nedáš.“ vzpomíná na nepříjemnou situaci Soňa.

Po dokončení základní školy zvažovala Soňa možnost studia na církevní střední škole. Její spolužačka jí ale doporučila střední školu, kde byla možnost studovat maturitní obor se zaměřením na sociální činnost. Soňa se tam přihlásila a na školu se s přehledem dostala. Soňu ve studiu podporovala její rodina, stipendijní program Gendalos a nadace Terezy Maxové, které jí pomáhaly s financováním školného a pomůcek, protože škola byla soukromá.

Nový začátek

Přechod ze základní školy na střední je sám o sobě stresující. Noví spolužáci, noví učitelé, nové učivo. Soňa se však na tuto životní kapitolu dívala optimisticky, byla ráda, že studuje něco, co ji baví. „Je to úplně něco jiného, protože to učivo na základce tě moc nebaví, a potom přijedeš na ten obor a probíráte tam věci víc do hloubky, a ty předměty tě baví.“ Soňa také ráda vzpomíná na svoji třídní učitelku na střední škole a popisuje, jak důležité je mít pedagoga, který vás dokáže vést a motivovat ,,Byla pro nás všechny velkou oporou a mohli jsme se jí svěřit se vším. Pro mě osobně to byl krásný pocit, že mám konečně učitelku, která stojí za svými žáky. To, co umím a co jsem se naučila je její dílo.”

Soňa úspěšně dokončila studium s vynikajícími výsledky a stala se hrdou absolventkou. Nyní pracuje v IQ Roma servisu a plánuje dálkově pokračovat ve studiu sociální práce na vysoké škole. ,,Od deváté třídy jsem navštěvovala vzdělávací program Gendalos a chtěla jsem pracovat v IQ Roma servisu. Teď se mi to podařilo,” směje se Soňa, která je nedílnou součástí týmu Kariérového centra IQ Roma servisu.

Studentům, kteří zvažují studium maturitního oboru, Soňa vzkazuje „Nenechte se odradit, udělejte to pro sebe i pro rodinu. A pokud vám to hned nepůjde, tak to vůbec nevadí, protože ani mně to nešlo. Nemusí to jít hned, ale když vytrváte, pak si to všecko sedne.“

Pro své kolegy a kolegyně, ale i další studenty a studentky je Soňin příběh inspirací a povzbuzením, že s odhodláním a tvrdou prací můžete dosáhnout svých snů, i když vás okolí podceňuje.