Cesta k novému začátku: Příběh Pavly

Cesta k novému začátku: Příběh Pavly

Tento příběh jsme mohli zveřejnit díky projektu PRÁCE PRO VŠECHNY – komplexní podpora zaměstnanosti zvláště ohrožených osob v Brně. Projekt je realizován za podpory Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost plus.

Registrační číslo projektu: CZ.03.01.01/00/22_019/0000641

 

Na podzim minulého roku se na naše Karierové centrum, které funguje v rámci organizace IQ Roma servis obrátila Pavla. Toto je její příběh:

Pavla byla více jak 12 let ženou v domácnosti. Její život vyplňovala péče o děti, vaření, úklid domu a samozřejmě i péče o manžela. „Svůj život jsem prakticky neměla, neznala jsem nic jiného, než starosti okolo dětí a nikdy nekončící domácí práce,“ říká Pavla. Když se rozhodla z tohoto stereotypu vybřednout, najít si vlastní zaměstnání a trochu se finančně emancipovat, přestože má vzdělání zakončené maturitu, netroufala si mít zájem o jinou práci než o úklid.

Práci uklízečky hledala na částečný úvazek, ale nabídky pro ni nebyly výhodné, za prací by musela dojíždět dlouhé vzdálenosti a odměna nebyla adekvátní. Jelikož jednu nabízenou práci z uvedených důvodů odmítla a pracovnice úřadu práce si její jednání vyložila jako maření činnosti úřadu, hrozilo jí sankční vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání. „Má situace byla zoufalá, byla jsem nešťastná a nevěděla co dělat, ale nevzdávala jsem to. Obrátila jsem se o pomoc s hledáním práce na Karierové centrum IQ Roma servisu,“ vzpomíná Pavla.

V Karierovém centru jsme s Pavlou procházeli inzerci pracovních míst a Pavlu velmi zaujal inzerát základní a mateřské školy, která hledala asistenta k žákovi na prvním stupni. Taková práce by se jí líbila. Po pohovoru s paní učitelkou a ředitelkou školy bylo jasné, že o ni mají zájem. „Z nabídky jsem byla fakt nadšená, práci s dětmi mám ráda a moc jsem chtěla pomoct rodičům žáka s lehkou poruchou učení, který potřeboval asistenci. Pro tuto práci je, ale potřeba osvědčení o absolvování kurzu asistenta, které jsem bohužel neměla. Nakonec se našlo řešení. V IQ Roma servisu mi nabídli, že mi kurz vyhledají a uhradí jeho náklady,“ říká Pavla.

Rekvalifikační kurz musela absolvovat velmi rychle, neboť základní škola potřebovala místo asistenta obsadit bez prodlení. Přihlásit se na kurz bylo pro ni velké rozhodnutí a závazek. Věděla, že musí absolvovat všechny přednášky, ve volných dnech docházet na praxi do základní školy a pak se připravit na zkoušku a tuto úspěšně zvládnout. Pavla k tomu uvádí: „Bylo to už strašně dávno, co jsem chodila na střední školu, vůbec jsem nevěděla, jestli se po tolika letech ještě zvládnu soustředit na učení. Navíc za chvíli měly být Vánoce a já chtěla nakupovat dárky pro děti, mít perfektně uklizenou domácnost a napečeno. Ale nikdo není Superman a je třeba si stanovit priority. Prioritou byl kurz a nová práce.“ Část domácích povinností převzal její manžel a Pavla musela trochu slevit ze svých maximalistických požadavků.

V lednu měla Pavla spoustu práce s učením, ale věci se také začaly obracet k lepšímu. Náš právník IQ Roma servisu s Pavlou navštívil úřad práce a pracovnici úřadu se podařilo vysvětlit nedorozumění s odmítnutím pracovní nabídky a po písemném vyjádření bylo řízení o jejím vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání naštěstí zastaveno. Pavla radí: „Pokud se Vám postup úředníků nelíbí a nesouhlasíte s ním, je důležité se ozvat a bránit svá práva.

V Karierovém centru IQ Roma servisu mne po celou dobu studia a praxe strašně moc podporovali, vždy jsem se na ně mohla s důvěrou obrátit a konzultovat s nimi jakýkoliv problém,“ s úsměvem sděluje Pavla. Praxi i zkoušky Pavla přes velkou nervozitu a s vypětím sil úspěšně zvládla. Byla to pro ni velká úleva a pomohlo jí to získat ztracené sebevědomí. Pochopila, že může mít dobrou práci a být šťastná nejen v rodinném, ale i v pracovním životě. Práce ji velmi baví a naplňuje, i když si v průběhu kurzu někdy zoufala a pochyboval, zda se rozhodla správně, jak říká: „Ničeho nelituji, naopak jsem ráda, že jsem našla odvahu a s podporou organizace IQ Roma servis jsem vše dokázala zrealizovat. Je důležité se nebát zkusit něco nového.

Věříme, že Pavla může být inspirací pro všechny ženy, které jsou dlouhou dobu doma s dětmi a váhají, zda změnit svůj život a vzkazuje jim: „Najděte v sobě vnitřní sílu a nebojte se mít vyšší cíle, když hodně chcete, dobrou práci naleznete a v IQ Roma servisu jsou připraveni Vám pomoci nejen s hledáním práce, ale i s případnou rekvalifikací.