RÍŠA CHCE NAVRHOVAT EKOLOGICKÉ BUDOVY PŘIPRAVENÉ NA BUDOUCNOST

RÍŠA CHCE NAVRHOVAT EKOLOGICKÉ BUDOVY PŘIPRAVENÉ NA BUDOUCNOST

Ríša je studentem 1. ročníku na VUT v Brně, přesněji studuje obor Environmentálně vyspělé budovy. Na střední škole studoval průmyslovou ekologii, která ho oslovila natolik, že se rozhodl pokračovat v navazujícím oboru na vysoké škole.

 

Měl jasno v tom, čemu se chce věnovat

Večer, když jsme s taťkou listovali v katalogu středních škol, tak nás zaujal obor Průmyslová ekologie, který teď studuji. Napřed jsem nevěděl, o čem přesně je, ale přišel mi zajímavý a jiný. Tak jsem zašel na den otevřených dveří a tam jsem se přesvědčil, že je to opravdu obor pro mě a rovnou jsem se přihlásil,” popisuje své počáteční nadšení z oboru Ríša.

Nadšení jej ale neopouští ani v průběhu studia, v ekologii vidí velkou perspektivu. “Vzhledem k tomu, že dochází ke zdražování energií a také úbytku zdrojů, tak je teď opravdu důležité je nahrazovat těmi obnovitelnými. A navíc tím šetříme životní prostředí,” vysvětluje.

S Gendalosem spolupracuje už šestým rokem. Chodí na doučování, setkání studentů i na společné výlety. Ríša se neangažuje jen ve vztahu k životnímu prostředí, pomáhá také jako dobrovolník s dětmi na táborech.

Na základní škole se Ríša potýkal s předsudky

Ríša byl na základní škole, jejíž největší procento žáků tvořily děti z majority. Tím pádem byl Ríša jedním z mála romských žáků a na škole měl jen pár přátel.

Kolektiv na střední už byl mnohem lepší. ,,Hodně nás stmelilo, když jsme se vrátili po covidu do školy. Byli jsme rádi že se opět vidíme. Po škole jsme s klukama chodívali na pivo a povídali si. Bylo to fajn. ” Vzpomíná Ríša na spolužáky na střední.

Na přijímačky z matiky se musel velmi dobře připravit

Po maturitě šel Ríša dělat přijímací zkoušky z matematiky a fyziky, které, dle jeho slov, byly opravdu náročné. Jelikož maturoval z angličtiny, na přijímačky z matiky se musel velmi dobře připravit. Bohužel to na poprvé nevyšlo, ale Ríša to nevzdal. Nakonec se v pořadí uvolnilo místo a on mohl nastoupit do prvního ročníku. „Přijímačky byly fakt těžký. Já jsem vždycky matiku dělal tím způsobem, abych nějak prošel. A pak jsem musel dělat přijímačky z matiky a fyziky, kterou jsem dokonce 2 roky neměl,“ popisuje.

V ekologických stavbách vidí budoucnost

Ríša má také velké plány do budoucna. Po bakalářském studiu by chtěl pokračovat na inženýrské studium. Po škole by chtěl zůstat v oboru. „Chtěl bych stavět energeticky nenáročné budovy. Chtěl bych být specialista na technické zařízení budov. Baví mě to a vidím v tom velkou budoucnost,“ popisuje nadšeně.

Lidem, kteří přemýšlí o maturitním oboru, vzkazuje: „Zkuste to. Běžte na ten maturitní obor a užijte si ještě ten studentský život. Studujte a poznávejte.“

Ríšu teď v blízké době čeká první zkouškové období, a jak přiznává, je z toho mírně nervózní. „Mám trochu obavy. Všichni říkají, že to je jako druhá maturita každého půl roku, tak uvidíme, jak to zvládnu.

Pojďme mu držet palce!

Nyní máme příležitost podpořit další studenty jako je Ríša. Přispěním do stipendijního fondu Gendalos můžeme pomoci motivovaným studentům překonat finanční bariéry a dosáhnout tak jejich vzdělávacích a profesních snů.

Každý dar, ať už malý nebo velký, má obrovský význam. Společně můžeme pomoci vytvářet lepší budoucnost pro naše studenty a pro naši společnost.