PŘÍBĚH BLANKY

PŘÍBĚH BLANKY

Paní Blanka přišla do kariérového centra poté, co se přestěhovala do Brna z azylového domu v jiném městě. Spolu se svými dvěma nezletilými dcerami byla v Brně umístěna opět do azylového domu pro matky s dětmi. Paní Blanka za mnou přišla do Kariérového centra se zakázkou vyhledání vhodné pracovní příležitosti. Pomohli jsme klientce s vytvořením životopisu a obratem začali hledat práci dle jejího požadavku.

Blanka chtěla pracovat na pozici úklidové pracovnice, přesto, že její kompetence ukazovaly, že by mohla dělat práci mnohem kvalifikovanější. Sebevědomí klientky bylo však hodně nízké a bylo evidentní, že právě sebevědomí je jedna z kompetencí, na které je potřeba s klientkou pracovat. Velmi rychle se nám podařilo najít pracovní nabídku, která ale ve finále ztroskotala na navržené pracovní době. Ta neumožňovala klientce péči o osmiletou dceru a tak jsme hledali dál. V průběhu léta se Blance podařilo najít nějaké krátkodobé brigády v zemědělství mimo Brno, díky kterým se jí dařilo s vypětím všech sil hradit nájem a udržet si tak bydlení. Z dlouhodobého hlediska situace ale nebyla dlouhodobě udržitelná.

Na podzim se klientka na nás opět obrátila s prosbou o pomoc, protože její brigády skončily a ona potřebovala dlouhodobou stabilní práci v Brně, kde mají dcery školu. Tentokrát nám přálo štěstí, protože se uvolnilo pracovní místo u spřáteleného zaměstnavatele. Jde o podnik, který se hlásí k sociálnímu podnikání a pohybuje se v oblasti gastronomie. Podnik vytváří tréninková pracovní místa a je schopen zajistit mentorku, která dokáže klientku provést nástupem do nového zaměstnání a pomůže jí začlenit se do pracovního kolektivu. To bylo skutečně zárukou toho, že by se klientka mohla ve svých kompetencích posunout a získat v průběhu tréninkového pracovního místa jak novou pracovní zkušenost, tak maximální podporu ze strany klíčové pracovnice naší organizace i ze strany zaměstnavatele.

Klientka na pozici pomocné síly v kuchyni zpočátku vykonávala ty nejjednodušší pomocné práce, myla nádobí a čistila zeleninu. Neměla odvahu pustit se do čehokoliv zodpovědného, či snad dokonce do skutečného vaření. Postupem času se ale bát přestala a začala se na vaření pod dohledem kuchaře podílet. Zjistila, že pracuje v prostředí, kde ji berou všichni kolegové jako plnohodnotnou sílu a troufla si časem dokonce navrhnout recept, který by mohl být součástí obědového menu a pod vedením zkušeného kolegy jej zvládla připravit. To mělo obrovský vliv na její sebevědomí a já začala pracovat s úplně vyměněnou ženou. V současné době se klientčiny kompetence zvýšily natolik, že již v některé dny pracuje naprosto samostatně a práci si moc užívá. Sama si moc dobře uvědomuje, že důvěra zaměstnavatele v její schopnosti je skutečně vysoká a to je pocit k nezaplacení. Paní Blanka má před sebou ještě měsíc tréninkového pracovního místa, ale my už nyní začínáme přemýšlet o tom co dál v případě, že by nebylo možné u současného zaměstnavatele zůstat. Blanka má již teď dostatečné sebevědomí na to, aby si dokázala představit, že bude dělat jinou práci než nekvalifikovanou.

Klientka zvažuje rekvalifikační kurz na pečovatelku, protože pomáhat jiným lidem ji nesmírně naplňuje, ale pravděpodobně si nebude moci dovolit ten luxus jít na rekvalifikační kurz a mít tak výpadek v příjmech. Proto připravujeme Blanku na pohovor do vegetariánské restaurace, která momentálně hledá na PS nové lidi. Blanka si včera převzala klíče od nového bydlení, kam se stěhuje s dcerami z azylového domu. Pokud by se podařilo Blance uspět ve výběrovém řízení a najít stabilní práci na otevřeném pracovním trhu, byl by to skvělý krok k osamostatnění a skutečný odraz ode dna k lepším zítřkům. Zní to fantasticky, tak držme Blance palce!