Tréninková pracovní místa mohou být cestou pro lidi se složitou minulostí – příběh Cyrila

Tréninková pracovní místa mohou být cestou pro lidi se složitou minulostí – příběh Cyrila

Klient Cyril k nám do Karierového centra přišel na doporučení pracovnice z organizace Podané ruce. Specifikum naší spolupráce se vyjevilo krátce poté, co klient otevřel dveře naší kanceláře – byl neslyšící, naše komunikace se tak mohla odehrávat buď prostřednictvím tlumočnice do znakové řeči, nebo psanou formou. Nebylo to však jediné omezení, se kterým se klient potýká: současně před nějakým časem pobyl ve vězení, má tedy zápis v rejstříku trestů. A je Rom.

Cyrilova zakázka tak nakonec příliš překvapivá nebyla. Rád by spolupracoval na hledání zaměstnání, což se mu delší dobu nedaří. Nedostudoval střední školu, obor informatika v ekonomice, ve čtvrtém ročníku musel nastoupit do vězení. Nyní je zpět, musí si odpracovat obecně prospěšné práce, na jeho úspěšnost při hledání zaměstnání dohlíží pracovník probační a mediační služby a zároveň je pronásledovaný svými věřiteli – ne tolik, aby se mu vyplatilo vstoupit do oddlužení, ale stále. S hledáním zaměstnání mu pomáhají kamarádi a adoptivní rodiče, klient ale nemá pocit, že by se o ně mohl plně opřít.

Cyril by chtěl pracovat v úklidu, stejně jako většina našich klientů. Při mapování jeho situace ale vysvitlo, že je to spíše krátkodobou volbou. Chce totiž dokončit studium. Ví, že je inteligentní, nechce v úklidu pracovat dlouhodobě, zvlášť když umí nestandardně dobře pracovat s PC (programování).  Ví, že jsou i jiná zaměstnání, ale bez maturity je nezíská snadno. Nyní zkrátka potřebuje zaměstnání, aby splatil dluhy, poté začneme společně řešit jeho návrat do školy.

Z pohledu pracovníka je pro uplatnění klienta se záznamem v rejstříku vhodné, aby klient měl svoji minulost, která ústila v jeho pobyt ve vězení „zpracovanou“. Novému zaměstnavateli by měl být zájemce o zaměstnání schopný popsat, jaké okolnosti vedly k trestné činnosti, ideálně tak, aby bylo patrné, že nedojde k opakování trestné činnosti.

S Cyrilem jsme se ale k podrobnému prozkoumání tohoto tématu zatím pořádně nedostali mimo jiné také proto, že během téměř každé schůzky nalezneme zaměstnavatele ochotného klienta minimálně pozvat na pohovor.

Po našem pátém setkání se klientovi podařilo nastoupit na místo, které odpovídalo jeho potřebám. I přesto, že Cyril předem vydefinoval, že si nepřeje sdělovat informace o svém záznamu v rejstříku trestů, tentokrát to do telefonu nahlásil – a se zástupkyní zaměstnavatele se domluvil, že to není problém. A nastoupil.

V relativně krátkém sledu se ale změnilo vedení zaměstnavatele, pracovnice, která klienta přijímala, byla nahrazena jinou. Klient byl krátce poté propuštěn, na setkání se mnou se doptával, jaké má možnosti se v tomto případě domoci spravedlnosti – připadalo mu, že byl propuštěn kvůli tomu, že má záznam v rejstříku trestů, což ale zaměstnavatel věděl. Zaměstnavatel mi ale do telefonu sdělil, že Cyril svoji práci zkrátka neodváděl dobře a sám byl ten, kdo se rozhodl v pracovním poměru nepokračovat. S klientem tak nyní spolupracujeme na obsazení tréninkového pracovního místa u zaměstnavatele, kterému nevadí zápis v rejstříku trestů. Až Cyril nastoupí, bude to znamenat jistotu příjmu pro minimálně další tři měsíce s možností místo si dále udržet a současně potenciálně otevřeněji reflektovat případné obtíže, se kterými se v práci může potýkat. Nyní mu ale kromě mě bude k dispozici i mentor a více otevřený zaměstnavatel.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *