Uvědomuji si, že jsem ušel kus cesty, ale ještě mnohem větší je přede mnou.“ – příběh stážisty

Uvědomuji si, že jsem ušel kus cesty, ale ještě mnohem větší je přede mnou.“ – příběh stážisty

Začátkem roku 2020 jsem se přestěhoval do Brna za svou přítelkyní. Díky ní jsem získal povědomí o organizaci IQ Roma servis, jelikož již byla a stále je klientkou.

Vzhledem k tomu, že jsem aktuálně hledal práci, bylo pro mě dobrou zprávou, když mi přítelkyně řekla o kariérovém centru, které IQ Roma servis provozuje. Několikrát jsme je společně navštívili. Líbilo se mi, že pracovnice centra na nás byla vždy milá a ochotná pomoci.

Pomoc jsem velmi uvítal, protože i přesto, že mi bylo 29 let, měl jsem jen velmi omezené pracovní zkušenosti, jelikož jsem od 20 let trpěl depresemi a polovinu času jsem strávil psychiatrickými hospitalizacemi. Měl jsem to štěstí, že se mi můj stav po 8 letech zlepšil a já si mohl poznačit první dvě delší pracovní zkušenosti. Jedna trvala 3 měsíce a následující 9. Obě byly v technickém odvětví. Měl jsem dobrý pocit z toho, že po tak dlouhé době „temna“ jsem byl schopen chodit do práce, i když jen na částečný úvazek, ale i tak to byl pro mě velký úspěch. Poté, co jsem se přestěhoval do Brna a začal navštěvovat kariérové centrum, jsem však měl možnost hledat práci, kterou bych opravdu rád dělal. Mým přáním bylo pracovat v oboru, kde bych mohl přímo pomáhat druhým.

Díky šťastné shodě náhod jsem se ocitl v situaci, kdy se objevila příležitost zúčastnit se stáže v IQ Roma servis.

Stáž pro mě byla velmi obohacující. Většinu času jsem strávil v týmu terénního programu náslechy v centru i v terénu sledováním zkušených kolegů při práci. Bylo pro mě fascinující s jakou grácií a nadhledem dokázali řešit případy a situace, ve kterých bych si stěží dokázal sám poradit a v tu chvíli jsem věděl, že se chci jednou přiblížit jejich úrovni.

Začal jsem si postupně načítat doporučené publikace a některé i sám vyhledávat. Velmi přínosné mi přišly kurzy a školení pořádané karierovým centrem, kterých jsem se mohl účastnit. Také jsem byl rád, když jsem v rámci stáže mohl nahlédnout do jiných projektů a týmů organizace, jako je Komunitní tým, Tým JMK a sociálně aktivizační služba pro rodiny s dětmi. Získal jsem zde alespoň letmý nádech zkušenosti a vhledu jak fungují ostatní týmy a pokud by se naskytla v budoucnu opět příležitost strávit čas a sledovat práci na ostatních projektech v organizaci, neváhal bych a tuto šanci využil.

Nyní je to již 6. měsíc, co pracuji v IQ Roma servis, aktuálně na pozici terénního pracovníka. Uvědomuji si, že jsem ušel kus cesty, ale ještě mnohem větší je přede mnou. Je ještě velká spousta věcí, na které musím teprve přijít, ale jdu jim s radostí naproti a doufám, že má odbornost a schopnost pomáhat se bude dobře rozvíjet, abych mohl být dále platným členem terénního týmu a celé organizace.

Závěrem bych všem lidem doporučil alespoň na chvíli si zkusit práci v tomto sektoru, protože si myslím, že díky této zkušenosti může trochu blíže jedinec nahlédnout do životů lidí, které nejsou častokrát příliš jednoduché. Tento kontakt může způsobit vyklíčení semínka empatie pro lidi, kteří to mají těžší než my.

 

Lokalita:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *